Malum önümüz yaz. Şimdilerde her ne kadar güneş yüzünü göstermekte dirense de, sıcakların başlamasına az bir zaman kaldı. Kışı tüm Türkiye’de sert bir şekilde tamamladık. Fakat uzmanlar, yazın da kış kadar sert yani kurak geçeceğini belirtiyor. O halde hamileliği yaza gelecek olanlar ya da yazın hamile kalmayı planlayanlar ne yapmalı? Nelere dikkat etmeli?
Yazın hamile kalmaya planlayanlar için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çağlar önerilerde bulunuyor.

Anne adayları yazın dışarı çıkarken ince, açık renk giysileri tercih etmeli.

Yaz aylarında sıcaklıklar arttıkça özellikle hamileler ısıdan daha çok etkileniyor. Gebelik haftaları ilerledikçe kilo, vücut ısısı ve ödem artıyor. Akciğer kapasitesi azalıyor ve gebeler için sıcaktan korunmak daha da önemli oluyor. Mümkünse öğlen vakitleri sabah (11:00’dan sonra ve akşam üstü 16:00’dan önce) güneşten korunmalıdırlar. Yüksek faktörlü, kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler şapkalardan destek alabilirler. Vücudun sıvı ihtiyacı artacağından günde en az 10 bardak (2-2.5 lt) su tüketmeleri önerilir. Çok sıcak günlerde veya egzersiz yaparken bu ihtiyaç 15 bardağa (3 lt) kadar çıkmaktadır. Böylece gebeliğin ilk aylarında sık karşılaşılan hipotansiyon önlenmiş olur.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Az yağlı ve tuzlu yiyecekler

Beslenmede bol sıvının yanında az yağlı ve az tuzlu yiyecekler de öneriliyor. Yazın rahatlıkla bulabileceğimiz taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein desteği için et, süt, yoğurt unutulmamalıdır. Sık sık ve az az yemek gebelikte mide şikayetlerini azaltır.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

En ideali yüzme

Anne adayları için en ideal spor yüzmedir. İmkanı olmayanlar için günün erken saatlerinde yapılacak hafif tempolu yürüyüş de yeterli olur. Sık olarak ılık duş almak, iyi kurulanmak gerekmektedir. Şikayet (idrar yanması, vajinal akıntı) oluştuğunda erken doktora başvurmak önemlidir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklar tavsiye edilmiyor. Yapılan araba seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturuş pozisyonunda, bacakları yerden kaldırarak yolculuk edilmesi uygundur, mümkün olmuyorsa seyahat esnasında 2 saatte bir mola vererek ve kısa yürüyüş yaparak bacaklarda oluşabilecek ödemi azaltılabilir. Yolculuk esnasında bacak germe egzersizleri yapılabilir.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği

Anne adayları temizliğinden emin oldukları havuz ve denize, güneşin dik gelmediği saatlerde rahatlıkla girebilir. Yüzmek ve duş almak gebeliğin son aylarında oluşan gece uykusuzluğuna da iyi gelecektir. Ayrıca hamileler cilt lekelenmelerine yatkındırlar, hamilelikle oluşan ‘kloazma’ adı verilen gebelik maskesi kozmetik bir sorun yaratabilir. Güneş de bu lekeleri arttırır, uzun süren korunmasız güneş banyoları ve solaryum önerilmez.

Yaz hamileliği Yaz hamileliği