gebeligin-erken-belirtileri-nelerdir
Gebe kalmaya karar verildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken yeterli sayıda cinsel ilişkiye girildiğinden emin olmaktır.

35 yaş altında ve sağlıklı bir kadında düzenli ilişkiyle hamileliğin ilk altı ay içinde gerçekleşmesi beklenir. Peki, hamile kalmak isteyenler nelere dikkat etmeli? İşte, hamile kalmayı kolaylaştıracak ipuçları!

1. Gebe kalmaya karar verildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken yeterli sayıda cinsel ilişkiye girildiğinden emin olmaktır. Spermin yaşam ömrü 3-5 gün olduğu için, haftada 3 kez ilişkiye girmek yeterli görülür. En kaliteli sperm üretimini sağlamak için ise önerilen ilişki, gün aşırıdır. Sperm sağlıklı, güçlü ve bol olduğunda yumurtayı döllemekte en iyi atışı yapar. Partneriniz birkaç önlemle kısa sürede gebe kalmanıza yardımcı olabilir.

2. Araştırmalar her gün tüketilen alkolün testosteron seviyesini ve sperm sayısını azalttığı, anormal sperm miktarını artırdığını gösteriyor. Bu nedenlerle alkol tüketimi kesilmelidir.

3. Tütün ve bağımlılık yapan, keyif verici ilaçlar sperm fonksiyonlarında azalmaya neden olur.

Hamile kalmayı kolaylaştıracak öneriler

4. Çinko, folik asit, kalsiyum, vitamin C ve D’den zengin gıdaların tüketilmesi bol, güçlü ve kıpır kıpır spermlerin yaratılmasına yardımcı olur.

5. Spermler vücut dışında bulunan testisler tarafından üretilir. Sauna, hamam ve sıcak banyolar spermlerin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle vücut çok sıcak ile temas halinde olmamalıdır.