Hamile kalmak istiyorsanız ve bunun için uğraşıyorsanız ancak bir türlü olumlu sonuç alamıyorsanız bu 9 sebepten biri sizin için geçerli olabilir. En sık görülen 9 hamile kalamama sebebi…

Yaş

Yaşınız büyüdükçe üreme şansınız azalır. Uzmanlar bebek planını 35 yaş öncesine koymanızda fayda olduğunu ve bu yaştan sonra şansın azaldığını ve olumsuz komplikasyonların riskinin arttığını sık sık dile getirmektedir.

Yaş Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Ovulasyonla ilgili sorunlar

Düzenli ovulasyon söz konusu değilse hamile kalma şansınız daha azdır. Aç kalarak yapılan diyetler, fazla spor yapmak, kullanılan ilaçlar, tümörler ve yaralar ovulasyon sorunlarına yol açabilir.

Ovulasyonla ilgili sorunlar Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Endometriozis

Endometriozis rahim içinde olması gereken endometriyal hücrelerin rahim dışındaki varlığına verilen addır.

Endometriozis Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Kanser tedavisi

Hem erkekler hem de kadınlarda söz konusu olan kanser tedavisi sebebiyle maruz kalınan radyasyon özellikle testisler ve yumurtalıklara yakınsa hamilelik şansını ciddi oranda azaltabilir. Kemoterapi de bu açıdan bakıldığında ciddi etkiler bırakır.

Kanser tedavisi Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Genel Sağlık Sorunları

Fazla kiloluysanız veya çok zayıfsanız, ciddi bir hastalığınız varsa, hamile kalamayabilirsiniz.

Genel Sağlık Sorunları Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Düzensiz hayat tarzı

Stresli bir iş, sigara gibi kötü alışkanlıklar ve her türlü olumsuz durum hamile kalma şansınızı düşürür.

Düzensiz hayat tarzı Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Polikistik over sendromu

Polikistik over, hormon üretimiyle alakalı bir rahatsızlıktır. Fazla üretilen adrojen hormonu ovulasyon sürecini olumsuz etkiler. Polikistik over sendromuna karşı tedavi yöntemi dikkatlice seçilmelidir. Ancak hamile kalma şansı tedavi edildiği takdirde yüksektir.

Polikistik over sendromu Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu hem erkek hem de kadın cinsel organlarını ciddi oranda etkiler. Sonuç olarak spermler yumurtaya ulaşacak kadar güçlü olmaz veya kadın üreme sistemi üremeye elverişli olmaktan çıkar. Pek çoğu tedavi edilebilir olmakla birlikte şüpheli cinsel ilişki sonrası hemen doktora başvurmak hayat kurtarıcıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!

Pelvik Enflamatuar Hastalık ( PID)

Bu rahatsızlık genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Yaralara sebep olabilen enfeksiyon tüpleri tıkayabilir ve hamile kalmayı engelleyebilir. Hastalığın görülme sebepleri arasında ilk sıralarda korunmasız cinsel ilişki ve birden fazla partner ile birlikte olmaz yer alır.

Pelvik Enflamatuar Hastalık ( PID) Hamile Kalmanıza Engel Olan 9 Neden!