Blastosist, rahme gebelik oluşumundan ortalama sekiz gün sonra ulaşır; endometriyum artık kalınlaşmış, blastosisti kabule ve beslemeye hazır hale gelmiştir. Hormonların kalınlaştırdığı servikal mukus da servikste rahmi hamilelik sırasında vajinadan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir tıpa oluşturur. Blastosist artık iki hücre katmanı oluşturan bir sıvı dolu kese haline gelmiştir. Endometriyumun içine giren dış katman (trofoblast) daha sonra plasentaya dönüşecektir. İç hücre kütlesi ilk embriyoyu (embriyoblast) oluşturur; bu hücreler daha sonra iki katmanlı bir embriyonik disk olarak ayrışır. Sıvı dolu boşluk ilk haftalarda, plasenta gelişene kadar embriyoya besin sağlayacak bir vitellüs kesesine dönüşür.

4. HAFTADA FETÜSTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Blastosist rahim içi yüzey tabakasına yerleşir. Daha sonra, vitellüs kesesi haline gelecek ve embriyon hücrelerini plasenta hücrelerinden ayıracak bir sıvı dolu çekirdek geliştirir.

Gebelikte 4. hafta Gebelikte 4. hafta

4. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kalınlaşmış rahim içi yüzey tabakası blastosisti alıp beslemeye hazırdır. Servikste rahim içini enfeksiyondan korumak üzere bir mukus tıpa oluşur.

Gebelikte 4. hafta Gebelikte 4. hafta