cocuk-gunes-kremiPsikolojiyi olumlu etkiliyor
Güneş ve UV ışınları ile karşılaşmanın, hücre DNA’larını bozarak, bağışıklık sistemini baskılayarak, başta deri kanserleri olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olduğunun birçok çalışmayla kanıtlandığını anlatan TOBB ETÜ Hastanesi dermatoloji uzmanı Dr. Murat Baykır, “Ancak güneş ışınları, sadece zararlı etkiler taşımazlar, özellikle UVB ışını D vitamininin en önemli kaynağıdır. Görme duyusu üzerine olumlu etkileri, patojen mikroorganizmaların yok edilmesi, insan psikolojisine olumlu etkileri ve bazı deri hastalıklarında da yararlı etkileri vardır” diye konuştu.

Işınların sağladığı yararlar sebebiyle güneşten kaçmanın doğru olmadığını ifade eden Dr. Baykır, D vitamini ve güneş ışınları arasında kurulması gereken hassas dengeyle ilgili bilgiler verdi, dikkat edilmesi gereken önerilerde bulundu ve asla yapılmaması gerekenleri paylaştı.

Normal düzeyde kalmalı
Vücudumuzdaki D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarından gelen UVB diye adlandırılan ışındır. Günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %80-90’ı güneş ışınlarından elde edilir. Besin ve gıdalardan ise maalesef çok düşük bir miktar alınır.

Sağlık üzerindeki olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için D vitamini düzeyinin normal seviyede kalması gerekmektedir.

D vitamini vücutta; kemik oluşumu, mineralizasyonu, büyüme ve onarım için gerekli olan kalsiyum ve fosfatın kanda yeterli düzeyde kalmasını sağlar. Vücudun savunma sisteminde görev alır. İnce bağırsaktan kalsiyum emilimini arttırır.