Yorgunluk, uykusuzluk, göz altı derisindeki incelme sonucu damarlardaki kanın görünmesi veya yaşlanmaya bağlı nedenlerden dolayı gözlatı morlukları kadınların en büyük şikayelerinden biri… İşte gözaltı morluklarını geçirecek maske!

Dr. Şerafettin Saraçoğlu; “Yeterince uyuduğunuz halde gözaltında koyu halkalar varsa bu normal değildir yani yorgunluk, gözaltı koyuluğunda bir etken olmakla birlikte tek etken değildir. Domatesin içindeki C-vitamini, Vitamin A, sülfür, fosfor, kalsiyum likopen gibi besleyici maddeler sayesinde morluklardan kurtulabilirsiniz” dedi.

Domates maskesi Domates maskesi

Saraçoğlu; sıklıkla görülen gözaltı koyuluğunun nedenlerini ise şöyle anlattı;

“Alerjiler, Atopik ekzema, Kalıtsal nedenler ( bazı ailelerde göz çevresinde kalıtsal geçişli koyuluklar olabiliyor) Renk düzensizlikleri ( En sık koyu tenli kişilerde görülen bir sorundur) Göz çevresinin güneşle koyulaşması, Derinin yaşlanma ile birlikte incelmesi ve deri altı yağ katmanında incelme yada yer değiştirmeye bağlı farklı gölgelenmeler sıralanabilir.

Domates maskesi Domates maskesi

Böyle bir sorunumuz varsa öncelikle birincil hekiminize danışarak etkenler hakkında fikir edinmeniz gerekirse bazı tahlillerle farklı bir sorununuzun lup olmadığı araştırılabilir. Gerekirse bir Dermatoloji uzmanından da yardım alabilirsiniz.

Domates maskesi Domates maskesi

Tedavi seçenekleri etkene göre değişecektir. Alerjik bir sorun varsa tedavi edildiğinde sorunlar düzelecektir. Fakat koyuluk oluştu ve diğer seçeneklere yanıt yetersiz ise lazer tedavileri, mezoterapi uygulamaları ve dolgu uygulamaları ile göz çevresi koyulukları kozmetik olarak giderilir veya azaltılabilir. Göz çevresi koyulukları oluşmaması için alınması gereken önlemlerin başında bazı basit önerilerimiz olacak;

Domates maskesi Domates maskesi

İyi uyuyun. Burada ana amaç uzun süreli uykudan çok derin uykudur. Uyurken yastığınızı iki yastığa çıkartın Yeterince su için, tuzu ve diyet içecekleri, kahve ve sigarayı azaltın. Gözlerimizi güneşten koruyalım. Bu amaçla güneş gözlüğü ve göz çevresiyle uyumlu güneş koruyucu kremler kullanalım.

Domates maskesi Domates maskesi

Gzöaltı morlukları için domates maskesi

Orta boy domatesi ezin veya blenderdan geçirin. İçine yarım çay kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın. Üzerine 1 veya 2 çay kaşığı tam buğday unu ekleyin ve karıştırın. Elde edilen karışımı göz çevrenize uygulayın.

Domates maskesi Domates maskesi

15-20 dk bekletin ve suyla temizleyin. Domatesin içindeki C-vitamini, Vitamin A, sülfür, fosfor, kalsiyum likopen gibi besleyici maddeler deriyi besleyici etki gösterirken limon suyu renk açıcı özelliği zerdeçal ise anti ödem etkisi ile göz çevresindeki şişlikleri ve morlukları azaltacaktır. Uygulamayı haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.”

Domates maskesi Domates maskesi