Gebeliğinizi planlı gerçekleştiyse, diğer tüm kontroller gibi ağız ve diş kontrolünü de bu dönemden önce mutlaka gerçekleştirmenizi uzmanlar öneriyor.

Böylece hamilelik döneminde gereksiz müdahaleler ve ağrılarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Öte yandan halk arasındaki “hamilelik döneminde mutlaka bir diş kaybedilir” inanışı yanlıştır.

Gebelikte diş sorunları Gebelikte diş sorunları

Hamilelik döneminde östrojen ve progestenon gibi hormonların daha çok salgılanması tüm vücutta olduğu gibi dişlerde de hassasiyete neden olabilir. Anne adayının sağlığını tehdit eden ya da bozan her olay karnındaki bebeğini de etkileyebilir. Bu açıdan diş sağlığınız her ikiniz için de çok önemlidir. Ayrıca hamilelik döneminde yeme alışkanlıklarının değişmesi, tatlı ve şeker gibi çürük oluşumunu tetikleyici gıdaların bolca tüketilmesi düzenli diş bakımı yapılmıyorsa çürüklerin oluşmasına neden olabilir. Ancak dişler düzenli fırçalanıyorsa ve 3 ayda bir düzenli doktor kontrolü yapılıyorsa diş sağlığı açısından sorunsuz bir hamilelik geçirilecektir.

Gebelikte diş sorunları Gebelikte diş sorunları

Hamilelik döneminde herhangi bir diş sorunu yaşanılıyorsa mutlaka diş hekimine başvurmak gerekiyor. Uzmanlara göre rutin ve koruyucu diş bakımı gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabiliyor. Sorunu ertelemek anne adaylarının çok daha ciddi problemlerle karşılaşmasına yol açıyor.

Gebelikte diş sorunları Gebelikte diş sorunları