Banyo ve duş:

Hamilelikte hormonların etkisiyle anne adayları daha çok terlerler. Bu nedenle de özellikle yaz aylarında günde birkaç kez duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe, hamilelikte duş alma sayısında bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını, ancak bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor:

Gebelikte vücut bakımı Gebelikte vücut bakımı

Banyoda küvet varsa, küvete girip çıkarken kaymamak içn gerekli önlemleri alın. Hamilelikte bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden ve ani kalkmalarda tansiyonunuz düşebileceğinden küvete girip, küvetten çıkarken buna da dikkat edin. Banyo suyunun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Gebelikte vücut bakımı Gebelikte vücut bakımı

Vajinal Hijyen:

Hamilelikte artan hormonlara bağlı olarak vajinal salgılarda artış söz konusudur. Enfeksiyon düşündüren bir akıntı söz konusu olmadığı sürece günlük ped kullanmak dışında yapmanız gereken bir şey yoktur. Vajinal duş uygulamaları hamilelikte önerilmez.

Gebelikte vücut bakımı Gebelikte vücut bakımı

Meme bakımı:

Hamilelik döneminde artan hormonların etkisiyle memelerinizde büyüme olduğunu fark edeceksiniz. Bu büyümenin ağrıya neden olmaması için memelerinizi alttan iyi destekleyecek sütyenler kullanın. Özellikle ikinci trimesterden itibaren memelerinizden berrak sarı renkli kolostrum adı verilen sütün geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durum memelerinizin bebeğinizi emzirmeye hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir ve normal kabul edilir. Kolostrum meme uçlarınızda kuruduğunda bunu temizlemek için asla alkol veya sabun kullanmayın. Bu maddeler, meme uçlarınızı tahriş edebilir. Ilık suyla ıslatılmış bir bezle temizlik yapmanız daha uygundur ve yeterlidir. Kolostrum akışı sizi rahatsız edecek kadar fazlaysa ped kullanabilirsiniz ancak bu pedi ıslandıkça değiştirmelisiniz.

Gebelikte vücut bakımı Gebelikte vücut bakımı