Yeterli bir uyku çekmek, hamilelikte daha çok önem taşır. Vücudunuz, yeni bir yaşama uyum sağlamak için çaba sarf ediyor; bu nedenle normalden daha çok yoruluyorsunuz. Bebeğiniz büyüdükçe de uykuya hazırlık safhasında rahat bir pozisyon bulmakta zorlanıyorsunuz.

Hamilelik döneminde dizlerinizi bükerek yan yattığınız pozisyon muhtemelen en rahat uyku şekli olacaktır. Bu pozisyon kalbinizin işini de kolaylaştıracaktır çünkü bebeğin ağırlığının, kalbinizle ayaklarınız ve bacaklarınız arasında kan taşıyan damarlara baskı yapmasına da engel olur. Yan yatmak varisli damarları, basuru ve dizlerdeki şişliklere de engel olur ya da bunların oluşma ihtimalini azaltır.

Hamilelikte uyku pozisyonları Hamilelikte uyku pozisyonları

Bazı doktorlar; hamile kadınların özellikle sol taraflarına dönerek uyumalarını önerirler. Sola dönerek uyumak plasentaya, yani bebeğinize giden kan d olaşımını en iyi duruma getirir.

Hamilelikte uyku pozisyonları Hamilelikte uyku pozisyonları

Siz de doktorunuza danışın. Yan yatmak, sırtınıza binen yükün hafiflemesine yardımcı olur. Uyku pozisyonunuzu biraz daha rahat kılmak için bacaklarınızın arasına, sırtınızın arkasına ve belinizin altına yastıklar sıkıştırın.

Hamilelikte uyku pozisyonları Hamilelikte uyku pozisyonları