Gebelikte fizyoterapi ve egzersiz çok önemlidir. Gebelikle birlikte gelişebilecek komplikasyonları egzersizle önleyebilirsiniz. “Gebelerin en sık yaşadığı şey postür bozukluklarından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarıdır.” diyen Fizyoterapist Ayça Aklar, gebelik döneminde egzersizin önemini anlatıyor:

 

Çocuk doğduktan sonra bozulmuş postürle birlikte zayıflayan kaslarla emzirme sırasında çocuğu taşımaları gerektiği için yine ağrının arttığından bahsederler. Bunların fizyoterapi ile birlikte azaltılması ya da tamamen önlenmesi mümkündür.

Gebelikte egzersiz Gebelikte egzersiz

Gebelik sırasında yapılacak egzersiz programıyla gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar önlenir ve yine boyun, sırt ve bel bölgesinin çalışmasıyla çocuğu taşımaya daha bağışık hale gelir yani daha kuvvetli kaslarla çocuklarını taşırlar, dolayısıyla bel-boyun ağrıları da ya hiç ortaya çıkmaz ya da azalır. Doğumdan sonra yine oluşabilecek problemlerden biri de karın kaslarındaki ayrılmadır. Bu karın kaslarındaki ayrılma da yine klasik egzersiz tedavisiyle mümkün değildir. Bunun için bir fizyoterapiste danışıp buna yönelik egzersiz tedavisini öğrenmeniz gerekmektedir.

Gebelikte egzersiz Gebelikte egzersiz

Gebelik sırasında, yani sağlıklıysanız egzersize ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Gebelikle ortaya çıkabilecek diyabet, hipertansiyon ve tiroid gibi hormonel dengesizlikler de yine egzersizle dengelenebilmektedir. Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bir fizyoterapistle görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

Gebelikte egzersiz Gebelikte egzersiz