38 haftada cinsel ilişki sakıncalımı


Eşlerin cinsel hayatında bebek haberiyle birlikte değişiklikler görülebiliyor. Hamilelik döneminde yaşanan cinsel birlikteğin sonucunda düşük yapma ve yaşanan birlikteliğin bebeğe zarar verebileceği düşüncesiyle anne adayları gebelik sürecinde sekse çok sıcak bakmıyor. “Eskiden ilk 3 ay içindeki cinsel ilişkinin düşüğe yol açtığı, son 3 ay içinde ise erken doğuma yol açacağına inanılırdı. Oysa geniş çaplı araştırmalar ve bilgi birikimleri. bu görüşlerin geçerli olmadığını ortaya koymuştur.” diyen Prof. Dr. Aktuğ Ertekin, gebelikte cinsel yaşamı anlatıyor:

"Genel kabul edilen görüş; sağlıklı gebelerde, gebeliğin seyrinde olağandışı sorun yoksa cinsel ilişkinin problem oluşturmayacağı yönündedir. Eskiden ilk 3 ay içindeki cinsel ilişkinin düşüğe yol açtığı, son 3 ay içinde ise erken doğuma yol açacağına inanılırdı. Oysa geniş çaplı araştırmalar ve bilgi birikimleri. bu görüşlerin geçerli olmadığını ortaya koymuştur. İlk 3 ay içinde gebe kalan kadınların yüzde 15-20’si, 3 ay 5 ay arasında ise yüzde 3-5’i düşük yapar. Erken doğum oranları ise yaklaşık yüzde 10’dur, yani her 10 gebeden birisi erken doğum yapacaktır, cinsel ilişki bu oranlarda artışa yol açmaz.

Hamilelikte cinsellik Hamilelikte cinsellik

Cinsel ilişki kimlerde sakıncalıdır?

Düşük tehdidi denilen gebeliğin devam ettiği ama kanamanın olduğu durumlar, Yapılan değerlendirmede rahimde kasılmaların olduğu erken doğum riskinin varlığı, Kadın veya erkekte genital bölgede mevcut olan veya bulaşıcılık riski taşıyan iltihabi hastalıklar. İdrar yollarında iltihap varlığı Bebeğin eşinin (plasenta) doğum kanalında önde yerleşik olması ve sık aralıklarla tekrarlayan kanamaların varlığı, Su kesesinin açıldığı veya açılmış olma riskinin bulunduğu, kesinleşmemiş durumlar, Sperm allerjisi, kondomla ilişki olabilir.

Hamilelikte cinsellik Hamilelikte cinsellik

Cinsel ilişki anneye anne ve bebeğe zarar verir mi?

İlişki sıklığı genellikle ilerleyen haftalarda azalır. Cinsel istek azalmasına bağlı olabilirse de genellikle altta yatan sebep, bebeğe zarar verme korkusudur. Oysa araştırmalarda bebeğe herhangi bir zarar gelmediği saptanmıştır."

Hamilelikte cinsellik Hamilelikte cinsellik