Hamilelik başlangıcında görülen en tipik rahatsızlıklar mide bulanması ve kusmadır. Kadınların yüzde 50’si hamileliklerinin ilk üç ayında, özellikle uyandıkları sırada böyle hisseder.

Bunun en büyük sebebi kanda yüksek oranda HCG hormonu bulunmasıdır. Birkaç ay içinde hormonun seviyesi düştüğünde semptomlar da azalarak kaybolur. HCG hormonunun etkisine bir de duygusal sebepler eklenir.

Hamilelikte bulantı ve kusma Hamilelikte bulantı ve kusma

Psikologlar, kadınların çoğunun, çocuğu istemelerine rağmen hamileliklerinin ilk döneminde anne olmanın verdiği mutluluk ile korkular, şüpheler ve endişeler arasında gidip geldiklerini belirtmektedir. Genelde bu rahatsızlıklarla kolayca başa çıkılabilir ve kendiliğinden geçerler, dolayısıyla ilaç alınması tercih edilmez.

Hamilelikte bulantı ve kusma Hamilelikte bulantı ve kusma

Bu semptomların azaltılması için beslenme alışkanlığında düzenlemeler yapmak yararlı olacaktır. Örneğin daha küçük öğünler halinde sık sık atıştırmak uzun süreli açlığı önleyecektir. Öğünlerin bölünmesi ayrıca, mide bulantısına eşlik eden reflu (mide asitinin yemek borusuna kaçması) ve mide yanması gibi sorunların da azalmasını sağlar. Yalnızca, kusmanın çok sık gerçekleştiği ender durumlarda önemli miktarlarda mineral tuzları ve kilo kaybı görülür. Bir tek bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir.

Hamilelikte bulantı ve kusma Hamilelikte bulantı ve kusma