Bazı kadınlar için hamilelik rahat ve keyifli bir dönemdir. Yeni durumun verdiği hoşnutluğa çok iyi bir fiziksel tablo eklenir.

Fakat çoğu kadın, özellikle ilk üç ayda, bazı rahatsızlık verici durumlarla baş etmek zorunda kalır. Bunun sebebi, döllenmeden sonraki ilk günlerden itibaren başlayan büyük hormonal değişimlerdir. Bu rahatsızlıklar birkaç hafta içinde azalarak yok olur. Diğer rahatsızlıklar, rahim hacminin artarak karın boşluğunda daha çok yer kaplamasına bağlıdır.

Gebelikte bitkisel ilaç Gebelikte bitkisel ilaç

Dolayısıyla hamileliğin son döneminde görülür. Genelde küçük sorunlardır ve rahatsızlık verseler de önemli sonuçları yoktur. Doğru teşhislerde bulunabilmeleri için bunlardan doktoru haberdar etmek gerekir. Doktora danışmadan herhangi bir ilaç ya da farmakolojik ajan (alternatif tıp ürünü, bitkisel ürünler, vs.) alınmamalıdır.

Gebelikte bitkisel ilaç Gebelikte bitkisel ilaç

Kullanılacak ilacın rahimdeki bebeğe zarar verme ya da onu zehirleme riski olmadığı doktor tarafından doğrulanmalıdır. UNUTMAYIN! “Alternatif” denen çoğu ilaç (homeopatik ilaçlar dahil) hamileliğe zararsız olduğunu kanıtlayacak uygun bilimsel tetkiklerden geçirilmemektedir.

Gebelikte bitkisel ilaç Gebelikte bitkisel ilaç