İlk 3 aylık dönem

Ne oluyor? Artan östrojen süt kanallarının uzamasına ve dallanmasına neden olurken, yükselen progesteron seviyesi, ileride sütün üretileceği üzüm salkımına benzeyen salgı bezlerinin, yani alveolün büyümesini sağlar. Göğüslere doğru kan akışı kuvvetlenir. Yağ dokusu gelişerek, süt kanallarını ve bezlerini çevreler, korunmalarını sağlar. Belirtiler: Meme başları daha dik ve hassastır. Areola, yani meme başını çevreleyen renkli halka genişler ve koyulaşır. Areola üzerinde küçük yumrulardan oluşan halka, yani Montgomery, antibakteriyel özler salgılar ve gözle görülür biçimde genişler. Genel olarak göğüs bedeni büyür. Yüzeyde varisler görülebilir. Hassaslık, ağırlık ve dolgunluk hisleri devam edebilir.

Emzirmeye hazırlık Emzirmeye hazırlık

Ne yapılmalı? Dayanıklı sütyenler almanın zamanı geldi: Göğüslerin her biri hamilelik boyunca ortalama bir kilo kadar büyür! Uzmanlar hamilelik süresince bedeni giderek büyüyen göğüslerinize uygun sütyenler almanızı öneriyorlar. Nasılsa kilo alacağınızı düşünerek daha büyük bir sütyen almayın ya da bedeninize küçük gelen bir sütyene takılıp kalmayın, çünkü sıkı sütyen gelişen dokuların sıkışmasına neden olur. İdeali, bu konuda uzman olan bir iç çamaşırı dükkânından göğüslerinize tam oturan sütyen almak olur.

Emzirmeye hazırlık Emzirmeye hazırlık

İkinci 3 aylık dönem

Ne oluyor? Hormonlar yükselmeye devam eder. Vücudunuzdaki değişimler bu dönemde yavaş yavaş görünür olmaya başlar. Kanallar ve alveol gelişmeye devam eder ve kan miktarı giderek artarak bu gelişmeyi destekler. Beyindeki pituitary bezi tarafından üretilen prolaktin hormonu, alveoldaki hücrelerin ayırt edilmesine neden olur. Bu sayede kandan sentezlenen bu hormonlar ileride süt üretecektir. İkinci trimesterın bitmesiyle birlikte göğüsler protein, yağ, vitamin, mineral ve antikor bakımından zengin olan ve bebeğin ilk sütünü oluşturan kolostrumu hazırlamıştır. Belirtiler: Bu dönemde rengi koyulaşan areola ve üzerindeki Montgomery bezleri daha belirgin hale gelir. Göğüsler daha da büyür, yüzeyindeki damarlar belirginleşir. Hamilelik boyunca östrojen seviyesinin yükselmesiyle meme başlarındaki hassaslık artabilir. Göğüslerin büyümesiyle birlikte, deride gerginlikler gözlenebilir. Göğüslerden saman rengindeki kolostrum sızabilir. Hamileliğin ileriki dönemlerinde bu sızıntıya daha çok rastlanır. Göğüslerde oluşan bütün değişimler bu bütünün bir parçasıdır. Belirtiler sırasıyla oluşabileceği gibi değişiklik de gösterebilir. Bünyeye bağlıdır. Belirtileri erken görürseniz ya da henüz yaşamadıysanız, endişelenmeyin.

Emzirmeye hazırlık Emzirmeye hazırlık

Ne yapılmalı? Duşta sıcak su kullanımı, kolostrumun göğüslerden sızıntı yapmasına neden olabilir ya da uyandığınızda akıntıyı kabuklaşmış olarak bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sabunlamaktan ve ovalamaktan kaçının. Bunlar rahatsızlık verici ve gereksizdir, çünkü Montgomery bezleri gerekli temizliği zaten kendileri sağlarlar. Akıntıyı temizlemek istiyorsanız, meme başlarına ılık suyla kompres yapabilirsiniz. Hafifçe kurulayın ya da kendi kendine kurumaya bırakın. Sütyeniniz sıkmaya başladıysa, onu ileride de kullanabileceğiniz daha rahat bir tanesiyle değiştirin. Destekleyici sütyen, büyüyen göğüslerin maruz kaldığı yer çekimi kuvvetini en aza indirir. Aerobik sınıflarına katılıp egzersiz yapıyorsanız ya da koşuyorsanız, bu aktiviteler sırasında ağırlaşan göğüslerinizin zıplamasından dolayı rahatsızlık duyabilirsiniz. Bunun için özel spor sütyenlerinden edinebilirsiniz. Daha az sarsıcı hareketleri içeren yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri de deneyebilirsiniz.

Emzirmeye hazırlık Emzirmeye hazırlık

Son dönem

Ne oluyor? Süt üretim ve dağıtım sistemi, büyük bir hızla gelişmeye devam eder. Hamilelik sonunda her bir göğüs 15 ila 20 lopa sahip olur. Her biri iç kısımda, alveolün ana dalını ve dış tarafta meme başlarına açılan dar süt kanalını içerir. Bu lopların her birinde 20 ila 40 lopçuk dallanıp 10 ila 100 küçük süt kanalını, alveolü ya da süt keselerini besler. Artık bebek erken de doğsa, göğüsler süt üretme kapasitesine sahiptir. Emme ya da pompalama gerçekleşmeyince süt üretimi durur. Süt üretim hücrelerini harekete geçiren ise prolaktindeki östrojen ve progesterondur. Belirtiler: Büyümeyle birlikte görüntünüzdeki bütün değişimler belirgin hale gelir ve hassaslık daha da artar. Bu dönemde kolostrum daha çok sızabilir. Ne yapılmalı? Emzirmeyi planlıyorsanız, meme başlarınızın bebeğinizin ağzına alabileceği kadar dışarı doğru çıkık olması gerekiyor. Öğleyin ve akşamüzeri saat altıda meme başlarının tabanında yer alan areol bölgesini baş ve işaret parmağınızla kavrayın. Meme başını hafif bir ağrı duyana kadar yanlardan içe doğru ittirerek dışarı çıkarmaya çalışın. Meme başını sıkıştırmayın ya da başka bir tarafa doğru çekmeyin. Bu hareketle, meme başı dışarı doğru çıkmalı. İçe kaçarsa doktorunuzla konuşun. Meme başlarınıza yapacağınız masaj konusunda tavsiyede bulunacaktır. Sızıntınız çok oluyorsa, yıkanabilir pedleri olan özel emzirme sütyenlerinden kullanabilirsiniz. Şimdi, hastaneler ve çocuk doğum eğitimi veren kurumlardan emzirme dersi alma zamanı! Uzmanlara göre, bu tür bir eğitim, doğum sınıflarının verdiği kısa süreli emzirme derslerinden çok daha fazla bilgi içeriyor.

Emzirmeye hazırlık Emzirmeye hazırlık