Psikolog Serap Duygulu’ya göre çocuğu sevmek ve onunla ilgilenmek çok güzel, ama onu her fırsatta göklere çıkarmak hiç doğru değil. Tehlikesi, kendini beğenmiş bir çocuk yetiştirmek.

Narsizm ‘çağın vebası’ olarak tanımlanıyor. Nedir narsizm?

** Efsaneye göre mitolojik bir karakter olan Narkissos bir gün suda kendi yansımasını görür ve ona âşık olur. Hayranlıkla seyrettiği görüntüsüne sarılmak isterken suya düşer ve boğularak ölür. Adını bu mitolojik öyküden alan narsizm, bir tür ‘kendini beğenmişlik’ hastalığıdır. Genellikle kendine güvenle karıştırılır ama aslında bir kişilik bozukluğudur.

Çocuklarda narsizm Çocuklarda narsizm

Narsist bireylerin ortak özellikleri nedir?

** Abartılı biçimde kendisine hayranlık duyar. ** Kendisini herkesten üstün ve değerli görür. ** Sürekli bir takdir ve onay ihtiyacı içindedir. ** Hep ön planda olmak ve dikkatleri kendi üzerinde toplamak ister. ** Eleştiriye tahammülsüzdür ve empati yoksunudur. ** Kıskanıldığını düşünür, kendinden daha iyi konumda olduğuna inandığı insanları kıskanır. ** İnsanları çıkarları uğruna kullanmaktan çekinmez. ** Egosu yüksektir. ** Bencil ve benmerkezcidir, ama aslında arka planda ciddi bir aşağılık kompleksi ve özgüven sorunu vardır.

Çocuklarda narsizm Çocuklarda narsizm

Çocuk narsist olduysa ona nasıl yaklaşılmalı?

** Yapmadığı, çaba göstermediği veya sonuçlandırmadığı işlerde, ona ‘Sen her şeyin en iyisini yaparsın’ duygusu verilmemeli. ** Başarılı olduğu alanlarda maddi ödüllerden çok sözel takdire başvurulmalı. ** Başka insanlara karşı da duyarlı olması için ona empati duygusu aşılanmalı. ** Bir bitkinin, bir ev hayvanının beslenmesi ve bakımı çocuğa emanet edilmeli.

Çocuklarda narsizm Çocuklarda narsizm

Sürekli övgü ve takdir bekleyen çocuklar sık sık hayal kırıklığı yaşayabilir, sonucunda mutsuz olabilirler. Bu, gelecekte depresyona da yol açabilir.

Çocuklarda narsizm Çocuklarda narsizm