ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırmasına New Jersey eyaletinde, Eylül 1984- Temmuz 1987 arasında 500 gram ila 2 kilogram doğan 862 kişi katıldı.

 

21 yaşına kadar izlenen katılımcılardan yüzde 5’inin otizme yakalandığı, genel toplumda bu oranın yüzde 1 olduğu belirtildi. Yani yapılan araştırmaya göre erken doğumla dünyaya gelen bebeklerin, otizme yakalanma riski normal doğumla doğan çocuklara göre 5 kat daha fazla.

Erken doğumda otizm riski Erken doğumda otizm riski

Düşük kilolu doğum ve bilişsel sorunlar arasında uzun zamandır bağlantı olduğu bilinsede bu araştırmanın ilk kez erken ve düşük kilolu doğan bebeklerin otizme yakalanma riskinin daha fazla olabileceğini gösterdiği vurgulandı.

Erken doğumda otizm riski Erken doğumda otizm riski

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Jennifer Pinto-Martin, "Erken ve çok düşük kilolu bebeklerin bilişsel sorunlarının otizm belirtilerini gizleyebileceğine" dikkati çekerek, prematüre bebek sahibi ebeveynlere belirtilerin çok erken araştırılması önerisinde bulundu. Bilim adamlarının bir sonraki adımı, erken doğan bebeklerde sıkça rastlanan beyin kanaması ve otizm riski arasında bağlantı olup olmadığını araştırmak olacak.

Erken doğumda otizm riski Erken doğumda otizm riski