157545978-thinkstock-ergenlik-ilks-ask-flort-mkl
Ergenlik döneminde yaşanılan aşk; ergenin, gencin duygusal zekasının gelişmesi açısından çok önemlidir.

Ergenlikte yaşanan aşklar, ergenliğin doğal özelliği olan duygusal inişler çıkışların, patlalamaların, dibe vuruşların yaşandığı bu dönemde bazen ilaç bazen de zehir gibidir.

ERGENLİKTE AŞK BAZEN İLAÇ BAZEN ZEHİR GİBİDİR

Aşk, insan hayatının her evresinde farklı farklı anlamlara ve duygu süreçlerine neden olan en güzel denyimlerdendir. Gerek ergenlik gerekse yetişkinlikte olsun, aşk akıl tutulmasıdır. Aşk; aşık olunandan başka bir şey düşünememe, yemeden içmeden kesilme, yüzlerce kez anlatma istediği, anlatırken yüzündeki abartılı mutluluk ve haz hali, sevgilinin kusursuzluğu, şapşallık, sürekli heyecan, cinsel çekimin ve tutkunun varlığı, saçmalamak, dünya yansa banane hallerinin hepsinin aynı anda yaşanabilme halidir.

Ergenlikte yaşanan aşklar, ergenliğin doğal özelliği olan duygusal inişler çıkışların, patlalamaların, dibe vuruşların yaşandığı bu dönemde bazen ilaç bazen de zehir gibidir.

DERSLERİNE ÇALIŞ, SAKIN AŞIK OLMA!
Aşk, insan hayatında sağlıklı bir gelişim evresidir. Özellikle ergenlik döneminde ve ilk gençlik yıllarında yaşanılan aşk; ergenin, gencin duygusal zekasının gelişmesi açısından çok önemlidir. Hayatta bazı süreçlerin tekrarı ya da yerine koyulabilecek başka bir şey yoktur. Aşık olmak, hayal etmek, onu göreceği anları beklemek, aşkına karşılık bulmak ya da bulamamak, aşk acısı yaşamak vb. duygular rrgenin duygu alanını geliştirir, büyütür, onu yetişkinliğe hazırlar. İlerde yaşayacağı ilişkileri yönetirken daha önce yaşadığı duygusal deneyimler onun ilişkisinde daha mutlu ve farkındalıklı olmasına destek olacaktır.

Ergenlik döneminde aşık olması yasaklanan pek çok genç insan vardır. ‘Derslerine çalışmalısın, sınavları başarmalısın ve iyi bir yerlere gelmek için dikkatini sadece derslerine vermelisin’ hipnozundan etkilenen gençlerin bazıları farketmeden bu hipnozun etkisi altında kalırlar. Oysaki gerçek başarı; sözel, sayısal zeka kadar duygusal zekasını da besleyerek hayattan keyif alabilmektir.