upload_article__0_0_ergenlik-donemi-ve-ergenle-iletisim-1979
Ergelik dönemindeki kızınızın beyin gelişim süreci devam etmektedir.

Ergenlik dönemindeki kız çocuğunuzla iletişimi doğru kurmanız, onu toplumda ve okulda karşılaşacağı güçlükler ve tehlikelerden en çok koruyacak şeydir.

ERGENLİKTEKİ KIZLAR İÇİN BEDENLERİNDEKİ DEĞİŞİM UTANDIRICI OLABİLİR

Kızlar ergenliğe erkeklere göre bir ile iki yıl daha erken girerler. Bedenlerindeki değişimler erkelere göre daha belirgindir. Göğüslerinde büyüme, kalçalarda yuvarlaklaşma vb gibi dışardan kolayca fark edilir olmak ergen kız için rahatsız edicidir. Özellikle sınıf arkadaşı oldukları erkeklerin alaylarıyla karşılaşmak kız ergen için utandırıcı olabilir.

ERGENLİĞE GİRMEDEN ÖNCE BİLGİ VERİLMELİ

Ebeveylerin kız çocuklarını henüz ergenliğe girmeden bedensel değişimler, adet olmakla ilgili konularında bilgilendirmeleri hem aralarındaki iletişim ve paylaşımı arttıracaktır hem de çocuğa ergenlik süreciyle ilgili farkındalık kazandıracaktır. Kızınızla konuşun ve bedensel değişimleri, adet olmayı, aşık olmayı elinizden geldiğince anlatın. Bunları anlatmak için bilimsel kaynaklardan yardım alabilirsiniz.

YALNIZ KALMA İHTİYACINI NORMAL KARŞILAYIN

Ergen kızınız kendi odasında kendine bir dünya kurmayı, aile büyükleriyle daha az bağlantıda olmayı tercih edebilir. Yalnız kalma ihtiyacı ergenliğin belli bir döneminde çok doğaldır. Akranlarının ön plana çıktığı, kankalık kurumunun ailesinin önünüze geçtiği doğrudur. Anne babalar eğer ergene sadece kural koyuyor ve her şekilde bu kuralara uymasını bekliyorlarsa aileden uzaklaşma daha da keskinleşebilir. Onun yalnız kalma ihtiyacını anlayın, bununla beraber bağlantıyı hep koruyun.

O ÖFKELENSE DE SİZ SAKİN KALIN

Kız çocuğunuzun “Ben büyüdüm, kendi kimliğimi geliştiriyorum ve sizden bağımsız olmak, bağımsız kararlar almak istiyorum’ dediğinde sadece ‘Hayır tek başına karar alacak kadar büyümedin, alamazsın” demek aranızdaki sorunları çözmeye yetmeyecektir. O ne kadar öfkelense de sizin sakin kalmanız ve sınırlar ve kurallar konusunda sakince konuşmanız gerekir.

Ergelik dönemindeki kızınızın beyin gelişim süreci devam etmektedir. Ergenlik zihinsel ve bedensel büyümenin çok hızlı olduğu bir dönemdir. Kızınızda nedensiz karamsarlık, duygularda iniş ve çıkışlar, içe kapanma, ukalalık yapma, her şeyi bilir gibi konuşma ve davranma gibi davranışlar gözlerseniz sakin olun ve bilin ki bunlar ergenliğin çevreye doğal yansımalarıdır.