Günümüzde kadınlar artık hayatın her alanında pek çok role sahip. Çalışma hayatında iş kadını, evde anne ve eş gibi birçok sorumluluğu bulunan kadınlar dünyanın en fedakar varlıklarıdır. Aslında kadın "her şey" kelimesinin karşılığıdır. Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Mükemmel anne imajında aşırıya kaçılmaması faydalı

Anne olmak kadının yaşamında önemli bir dönüm noktasıdır. Mükemmel anne olabilmek ve çocuklarının yaşamına katkı sağlamak için özveride bulunurlar. Hem iş hayatında çalışma arkadaşlarıyla hem de evde çocuklarıyla doğru iletişim kurmaya çalışan kadınlar, ev ile iş arasında sıkışmış hissedebilir. Bu durum, özellikle de mükemmel anne olmaya çalışmak için pek çok fedakarlıkta bulunan kadınların da psikolojilerini olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin hem kariyerinde başarılı olmak hem de mükemmel anne olmak isteyen kadınlar, çocuklarına çok daha düşkün davranma eğilimi gösterebilir. İki taraf arasında sıkışmak, tükenmişlik hissinin yoğunlaşması sonucunu oluşturabilir.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Mükemmel kadın imajından, hem kişi hem de çocukları etkileniyor

Mükemmel kadın imajı çalışan annelerde hem kişinin kendisini hem de çocuklarını doğrudan etkiler. Hem anne hem iş kadını hem de iyi bir eş olmayı isteyenler için hastalıklar da kaçınılmaz bir hal alır. Bu gibi durumlarda kadınları tükenmişlik hissi, depresyon, panik atak belirtileri, unutkanlık, mide rahatsızlıkları ve cinsel isteksizlik gibi psikolojik rahatsızlıklar karşılar.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Mükemmel kadın imajı, çocukları da doğrudan etkiler; çalışan annelerin çocukların her isteğini yerine getirmeye çalışmasına ortam hazırlar. Hemen hemen tüm istekleri karşılanan çocuklar ileride bu şartları diğer ilişkilerinde bulamadığında mutsuzlukla karşı karşıya kalır. Annelik bir sanattır, ancak doğru iletişim geliştirmek için mükemmelliği saplantı haline getirmek doğru değildir.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için yapılması gerekenler

Anne çocuk ilişkisinde dengeyi kurmak adına, öncelikle genel tavırlarda endişeye kapılmamak büyük önem taşır. Nefes terapileri annelere bu konuda yardımcı olabilir.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşamak, kişinin kendini zorlamasını engellemesi de anne çocuk ilişkisinde başarıyı getirecektir. Çocuk, rol model olarak anneyi kendine örnek alacağından, annenin davranışlarında tutarlı ve sabırlı olması gerekir. Dünyaya gözünü açar açmaz annesine güvenen çocuğun anlattıkları sabırla dinlenmeli, çocuğun soruları anne tarafından yanıtsız bırakılmamalıdır. Anne çocuk ilişkisinde saygı sınırının netleştirilmesi de, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önem arz eder.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi

Çocuğun odasına girerken annenin kapıyı çalması, çocuğun da aynı şekilde davranması anneye söz hakkı sağlar ve iletişimi kolaylaştırır. Yumuşak ama kararlı tavırlar, anne çocuk ilişkisinin sağlıklı gelişimini destekler. Bu konuda örneğin; çocuk hayır denildiğinde aşırı sinirleniyorsa; anne sakin, yumuşak ama kararlı bir tavırla açıklama yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki; annelik dünyanın en güzel ancak en zor mesleğidir.

Anne çocuk ilişkisi Anne çocuk ilişkisi