Anne sütü bebek için, tartışmasız, alternatifsiz en önemli beslenme şekli. Bebeğinizi emzirmek onun hayata daha güçlü başlayabilmesi için, birinci adımda büyük destekçi oluyor.

 

Ne var ki, bugüne kadar hep anne sütünün bebek için önemine değinen yazılar yayınladık. Bu kez emzirmeye bir de anne sağlığı açısından bakalım. Her geçen gün emzirmenin bebek gelişimindeki önem ve faydalarını keşfettiklerini belirten Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, emzirmenin anne için de birçok faydası olduğunu söylüyor.

Emzirmenin anneye faydaları Emzirmenin anneye faydaları

İşte emzirmenin anne sağlığına olumlu etkileri:

Emziren annelerde göğüs kanseri riski çok düşük oranda. Emziren annelerin depresyona girme riski daha az. Bebeğini ilk 6 ay emziren annelerin vücudu hormonal olarak daha hızlı ve dengeli incelme gösteriyor. Anne ilk 6 ay yeterli emzirdiğinde adet kanamaları daha az oluyor bu da kansızlık (anemi) riskini büyük ölçüde azaltıyor.

Emzirmenin anneye faydaları Emzirmenin anneye faydaları

Bebeğini emzirmek annenin annelik duygusunu daha yoğun yaşamasını kolaylaştırdığı için bebek ile ilişkisinde daha mutlu ve daha doyumlu oluyor. Anne sütü alan bebekler daha zor hastalanıyor. Bu da grip ve soğuk algınlığının yoğun olduğu dönemleri daha sağlıklı ve daha az hastalanarak geçirmesini sağlıyor.

Emzirmenin anneye faydaları Emzirmenin anneye faydaları