İlk çocuğun doğumuyla çiftin ilişkisi yeni ve değişik bir nitelik kazanıyor. Doğumdan kaynaklanan bedensel yorgunluğu atması gereken kadın, yaşadığı bitkinlik ve yeni ruh hali nedeniyle önceleri cinsellik düşüncesinden uzaklaşabiliyor. Bu duygu annenin yeni rolünün oturmasını takip eden birkaç ay içinde kayboluyor ve kadın cinselliği yeni bir yoğunlukta yaşamaya başlıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu, doğum sonrası cinsel yaşam ve doğum kontrol yöntemleri hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Emzirme döneminde korunma Emzirme döneminde korunma

Özellikle ilk çocuğun doğumuyla çiftin ilişkisi yeni ve değişik bir nitelik kazanıyor. Çiftler, aşama aşama anne ve baba rolleriyle özdeşleşirken, kendi aralarındaki ilişkiyi de ailenin yeni bireyinin gereksinimleri ile uyumlu hale getirmeye başlıyorlar. Doğumdan kaynaklanan bedensel yorgunluğu atması gereken kadın, yaşadığı bedensel bitkinlik ve yeni ruh hali nedeniyle önceleri cinsellik düşüncesinden uzaklaşabilir. Bu son derece normal bir durum. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu “Bu duygu annenin yeni rolünün oturmasını takip eden birkaç ay içinde kaybolur ve kadın cinselliği yeni bir yoğunlukta yaşamaya başlar.” diyerek şöyle devam ediyor: “Yeni annenin henüz adet görmemiş olsa bile cinsel ilişkiye başladığı andan itibaren güvenli bir doğum kontrol yöntemi ile gebelikten korunması gerektiğini belirtir. Gebelik sonrası ilk adet zamanı kişiye göre değişiklik gösterir. Sık yapılan bir hata ilk adete kadar beklemektir, fakat bu iyi bir fikir değildir. İlk adet kanaması doğumdan sonraki 6 ila 12 hafta arasında gerçekleşir. Ancak ilk adet başlamadan 14 gün önce yumurtlama gerçekleşeceği için kadın cinsel ilişkide bulunduğu ilk seferde gebe kalabilir. Bebeğiniz doğduğunda, düşünmeniz gereken çok fazla şey olacağı için, doğumdan önceki kontroller sırasında doktora danışarak doğum sonrası hangi korunma yöntemini uygulayacağına anneler karar vermelidir.”

Emzirme döneminde korunma Emzirme döneminde korunma

Emzirme korunma sağlamaz

Doğum sonrasında üreme organlarının eski fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte, yeni annenin bir kez daha hamile kalabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu, “Emzirme bir süreliğine yumurtlama fonksiyonlarının durmasına sebep olur. İlk altı ay sadece anne sütü veren ve üç saat ara ile emziren anneler doğal korunma altındadır. Ancak ek gıdalara geçilmesi veya adet görülmesi ile birlikte bu korunma erken emzirme dönemindeki güvenilirliğini kaybeder” diyor.

Emzirme döneminde korunma Emzirme döneminde korunma

Sık Doğum Yapan Kadınlar Daha Hızlı Yaşlanıyor

Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bebekler için, iki doğum arasında mutlaka iki yıl ara verilmesi gerekiyor. Prof. Dr Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu, çok sık doğum yapan kadınların yaşıtlarına oranla daha hızlı yaşlandıklarını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Türkiye’de “ikisi birden büyüsün” mantığı ile kardeşler arasında genelde 1 ya da 2 yaş fark vardır. Bu yanlış uygulama anneyi bedensel olarak yıpratır. Doğumlar arasındaki süreçte kadın vücudunun tıpkı nadasa bırakılan toprak gibi dinlenmesi ve kendini yeni bir doğuma hazırlaması gereklidir. İki yıldan kısa bir zaman içerisinde tekrar hamile kalan kadınlarda başta yorgunluk olmak üzere gerek sağlık gerekse psikolojik sorunlar görülebilir. Bir yıldan daha sık aralarla doğan bebeklerde ise ölüm olasılığı ve sağlık sorunları daha fazla görülmektedir. Ayrıca annenin ilgisi dağılacağı ve yeni doğan bebek ile daha fazla ilgilenmesi gerekeceği için, ilk çocuğun gerek beslenmesine, gerekse gelişimine yeterince zaman ayırması zorlaşacaktır. İki doğum arasında iki yıl ara veren anne adayları, vücutlarını hem doğuma, hem de yeni bebeğe daha iyi hazırlar. Anne adayları, bu iki yıllık dönemi modern korunma yöntemlerini kullanarak güvenle geçirebilir”

Emzirme döneminde korunma Emzirme döneminde korunma

Güvenli Bir Cinsel Yaşam İçin Çözüm; Modern Korunma Yöntemleri

Modern korunma yöntemlerinin çiftlere istenmeyen gebeliklerden korunmanın yanısıra daha zevkli ve güvenli bir cinsel hayat sunduğuna değinen Prof. Dr. Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu, “Yeni bir hamilelik istemeyen çiftler, yeni annenin adet kanamaları başlamamış ve emziriyor olsa bile tekrar korunmaya başlamalıdır. Emziren anneler, progesteron hormonu içeren hapları doğum sonrası güvenle kullanılabilir. Ancak doğum kontrol hapları hem sütün miktarını, hem de kalitesini etkilediği için emzikli annelere tavsiye edilmez. Emziren anneler için en ideal yöntemlerden biri rahim içi sistemdir. Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyen ve kanamayı azaltıcı özelliği ile rahim içi araçların (spiral) uzun vadeli kullanım kolaylığını tek bir yöntemde birleştiren rahim içi sistem (RİS), rahmin içine yerleştirilen T şeklindeki özel plastik bir cisimdir. Her gün çok düşük dozdaki hormon salgılayan bu sistem, rahim zarına etki ederek zarı inceltir. Rahim içinde lokal olarak etki eden RİS, tüm vücudu etkileyebilen diğer yöntemlere kıyasla daha az hormon içermektedir. Diğer yöntemlerden farklı olarak kullanıcının yumurtalık fonksiyonları etkilemeyen bu yöntemde, vücut kendi hormonlarını üretmeye ve her ay yumurtlamaya devam eder. Ancak yumurtalıkların faaliyeti aynen devam etmesine rağmen, rahim zarı inceldiği için adet kanamalarında ciddi bir azalma görülür. Doğum sonrasında ise rahmin yeniden küçülmesi beklendikten sonra yani yaklaşık 6 hafta sonra uygulanabilen ve uygulandığı ilk günden itibaren beş yıl boyunca güvenli ve etkin bir koruma sunan RİS, her gün hatırlanması gereken bir yöntem olmadığı için özellikle unutkan kadınlar için ideal. Tamamen geri dönüşlü olan RİS, çıkarıldığı ilk aydan itibaren gebe kalma imkanı sunmaktadır” diyor.

Emzirme döneminde korunma Emzirme döneminde korunma