Emzirme konusunda son yıllarda pek çok şey söylendi ve yazıldı. Eğer bir bebeğiniz varsa siz de bu konu hakkında bir şeyler mutlaka okumuş olmalısınız. Bu yazımızda emzirme konusunda genel bilgileri bulacaksınız.

Emzirme Emzirme

Yeni bir annenin göğüslerinde üretilen ilk süt, koyu kıvamlı ve sarı renkli bir madde olacaktır ve kolostrum olarak adlandırılır. İçeriğinde bağışıklık sistemi koruyucu özelliği olan, yüksek miktarda protein, mineral, A vitamini ve nitrojen bulunur. Bu maddelerin oranları normal sütten daha fazladır. Kolostrum bebeğin midesini sarar ve onu çocuk felci ve zatürre gibi hastalıklardan korur ve içeriğinde bulunan maddeler tehlikeli bakterileri yok eder.

Emzirme Emzirme

Bebeğin doğumundan iki ya da üç gün sonra göğüslerdeki süt çoğalır ve bebeğiniz için gerekli tüm önemli vitaminler ve mineraller bu sütte bulunur. Ayrıca inek sütünde bulunmayan ve beyin hücrelerinin gelişmesine yarayan torin adlı bir aminoasit de anne sütünde bulunur. Anne sütünün az miktarda demir içerdiği ve D vitamini seviyesinin düşük olduğu belirtilse de anne sütünde bulunan demirin yeterli derecede bulunduğu, D vitaminine ise yeni doğan bir bebeğin ihtiyacının olmadığı son yapılan araştırmalarla ortaya çıktı.

Emzirme Emzirme

Genellikle, emzirme döneminde annelerin ilaç kullanmaması öneriliyor. Hatta aspirin bile alırken tekrar düşünülmesi gerekiyor. Çünkü aspirinin onda biri bile bir bebek için tam dozaj etki gösteriyor. Bu nedenle bebeğini emziren bir anne mecbur kalmadıkça ve doktoruna danışmadan hiçbir ilacı kullanmamalıdır.

Emzirme Emzirme

Yeni bir anne için ilk 2-3 hafta bebeğini emzirmek zaman zaman oldukça zor olabilir ancak derin bir nefes alın ve rahatlayın! Emzirme döneminde yeterince dinlenmek anneyi rahatlatacaktır. Sütünüzün az olduğunu ve bebeğinizi doyuramadığınızı düşünmeyin. Siz emzirmeye devam ettikçe sütünüz de artacaktır. Rahat olun ve bebeğinizle geçireceğiniz bu keyifli dönemin tadını çıkartın!

Emzirme Emzirme