178564051_wideEmzirme döneminde doğru beslenme ile sütün miktarının ve kalitesinin arttığını belirten Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, emziren annelerin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

Emzirme hem anne için hem de bebek için oldukça önemlidir. Bebeğin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Çünkü anne sütünün içeriği bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yapıdadır. Ancak bu dönemde de doğru ve yeterli beslenmek gerekmektedir.

Emzirme döneminde sağlıklı ve doğru beslenmek anne sütünün kalitesini arttırmakla beraber doğum sonrası kilolardan da kurtulmaya yardımcı olacaktır.

BEBEĞİN GELİŞİMİ İÇİN EN UYGUN BESİN

Anne sütü bebeğin gelişimi için en uygun besindir. Bebeğin gereksinimi olan yağ, su, vitamin, mineral, karbonhidrat, ve proteini içermektedir. Ayrıca anne sütündeki koruyucu maddeler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı korur. Hijyen açısından da son derece uygun olan emzirme annenin sağlığı için de oldukça önemlidir.

ANNE SÜTÜ BEBEK İLE ARADAKİ BAĞI GÜÇLENDİRİYOR

Emziren annelerde meme, yumurtalık ve rahim kanseri, kemik erimesi, diyabet, demir eksikliği, doğum sonrası depresyon ve doğum sonrası kanama riski azalır. Emzirme daha sağlıklı ve daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlar.

Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları, kanser, alerji, diyabet, damar sertliği, kabızlık ve ishal riski azalır, bağışıklık ve sindirim sistemi güçlenir. Zeka gelişimine katkı sağlayan emzirme ayrıca bebeklerin ağız ve diş sağlığını da korumaya yardımcı olur. Özellikle bol su tüketmek, protein ve kalsiyum alımını ihmal etmemek gerek.