bebek
6. aydan sonra beslenme programına ek gıdalar eklenmelidir.

Hepimizin bildiği ve gibi bebekler ilk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü bu aya kadar bebeklerin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri anne sütü tek başına karşılar ve başka hiçbir ek bir besine ihtiyaç duyulmaz. Peki, 6. aydan sonra ek gıdalara geçiş döneminde bebeklere neler yedirmeliyiz, neleri yedirmekten kaçınmalıyız, bu dönemde anne sütü ve ek besin dengesi nasıl olmalıdır?

İlk 6 ay bebeğin sağlıklı gelişimi için ihtiyacı olan her şey anne sütünden karşılanır ancak 6. aydan sonra beslenme programına ek gıdalar eklenmelidir. Ek gıda dönemi anne sütü ile birlikte bebeğin beslenmesinde önemli bir etkiye sahiptir bu nedenle bu dönemde bebeğin anne sütü almaya devam etmesi bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ek gıdalara başlandığında günlük süt ihtiyacı nasıl karşılanmalı?

Bebeklerde 6. ayın bitiminden sonra ek gıdalara geçilme ancak bebeğe 2 yıl boyunca anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Anne sütüne en yakın gıdalar devam sütleri ve mamalarıdır. Bebeğin ayına uygun olarak başlangıç mamaları, devam mamaları ve veya devam sütleri verilebilir. Bu mama ve sütler bebeğin bağışıklığını destekleyen maddeler içermeli ve bebeğe yeterli miktarda verilmelidir. (1.yaşına kadar günde 500cc.)

Ek gıda döneminde beslenme programı

Ek gıdaya geçiş döneminde bebekler için iyi bir beslenme programı yapılmalıdır. Çünkü bu dönemde bebek yeterli miktarda vitamin, mineral ve protein almalıdır. Bu nedenle ek gıdaya geçiş döneminde besin çeşitliliğinin sağlanması çok önemlidir.

6. aydan sonra bebeğe neler yedirilebilir?

6-8 ay arası bebeğin günlük besin ihtiyacının %70’ini anne sütü ve %30’unu katı gıda oluşturmalıdır. (2 öğün katı gıda)
9-12 ay arası bebeklerde bu oran % 50 anne sütü, % 50 katı gıda olmalıdır. (3 öğün katı gıda) 1-2 yaş döneminde ise bebeğin günlük besin ihtiyacının %40’ını anne sütü, %60’ını ise katı gıda oluşturmalıdır. (3-5 öğün katı gıda)

Diyetisyen Deniz Berksoy, ek gıda döneminde bebeklere verilebilecek ek gıda alternatiflerini sıralıyor.