bebek-ek-gida-gidahattiKatı gıdalar bebeğin kakasını elbette ki etkiler. Eğer bebeğinize havuç püresi yedirirseniz bebeğinizin kakası turuncu renkte olacaktır. Farklı besinlerle beslenen bebeğin kakası daha koyulaşır, sertleşir ve daha kokulu olur.

Eğer bebeğinizin kakasının çok sert olduğunu ve bebeğinizin kaka yaparken acı çektiğini düşünüyorsanız bebekte kabızlık oluşmuş olabilir. Bebeğinize bol miktarda sebze ve meyve verin ve süt ile beslemeye devam edin. Bebeğinize arada sırada su da verebilirsiniz. Böylece zamanla bebeğinizin kakası yumuşar ve kabızlığı tedavi etmiş olursunuz.

Bebeğinizi rahatlatmak için şekersiz meyve suyu verebilirsiniz. Yalnız bebeğinize vereceğiniz meyve suyunun sulandırılmış olmasına dikkat edin. Bebeğinize vereceğiniz bu karşımın sadece 1/10’luk kısmı meyve suyu olmalıdır ve geri kalanı tamamen sudan oluşmalıdır. Eğer denedikleriniz bebeğin kabızlığını geçirmediyse mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

Ek gıda döneminde bebeğiniz ishal olduysa ve bebeğinizin enfeksiyon kapmadığından eminseniz bebeğinizin belirli bir gıdaya karşı alerjisi olabilir. Bebekte besin alerjisi varsa kesinlikle doktora danışılmalıdır ve gerekli testler yapılmalıdır. Doktorunuz bebeğin hangi besine karşı alerjisi olduğunu tespit etmek için yapılması gerekenleri size söyleyecektir.

Bebeği püre ile besleme dönemi bittikten sonra bebeğinize yedireceğiniz fasulye ve kuru üzüm gibi besinler direk bebeğin bezine geçer. Çünkü bebeğiniz lifli gıdaları henüz etkili bir şekilde sindiremez. Bebeğiniz büyüdükçe bu durum değişecektir.

(Bebeksayfasi.com’un orijinal çevirisidir)