Ebeveynlikle ilgili çok söylenti var, çoğumuz da bunların doğru olduğuna inanıyoruz. Örneğin çocuğunuzun iyi olması için gerçekten mükemmel anne-babalar mı olmalısınız? Ebeveynler çocuklarına hayır diyebilir mi?Cevaplar için okumaya devam edin.

Ebeveynlikle ilgili doğru olmayan çok söylenti var. Her hafta çocuğunuzu daha iyi büyütmenin yeni bir yolu açıklanıyor. Eğer gençseniz ve ilk kez anne ya da baba olmuşsanız, kafanızın karışması çok normal. İyi ebeveynlikle ilgili söylentiler çoğu insana ilham verdiği gibi şaşkına da çevirebiliyor. Aslında tüm bu teoriler ve sosyal baskılar ebeveynlerde yoğun stres ve kaygıya yol açıyor, bu yüzden iyi ve kötü ebeveynlikle ilgili yanlış kavramları temizlemek gerekiyor. Ebeveynlikle ilgili üzerine düşünmeniz gereken söylentileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

Ebeveynlik stresli ve karmaşık

Bu doğru olmayan, en yaygın söylenti. Bugünlerde medyada yorgun ve yılmış ebeveynlerin fotoğraflarını her yerde görüyoruz. Oysa ebeveynlik böyle olmak zorunda değil. Bazı ipuçlarını öğrendiğinizde ve zamanla bazı yetenekleri geliştirdiğinizde yeni anne, babaların da hayatlarının huzurlu geçtiğini göreceksiniz.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

Çocuğunuzun iyi olması için mükemmel olmalısınız

İşte kesinlikle doğru olmayan en popüler söylentilerden biri daha! Çocuğunuzun iyi olması için mükemmel bir ebeveyn olmanız şart değil. Ayrıca mükemmel ebeveyn diye bir şey de yok. Sizin ebeveynleriniz de mutlaka bazı hatalar yapmışlardır ama sonuçta siz harika bir şekilde büyüdünüz. Bu yüzden kendinize çok yüklenmeyin ve bu yeni hayatınızdan zevk almaya bakın.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

Çocuğunuzla oyun oynamayı sevmelisiniz

Uzaylı, egzotik bir yaratık ya da prenses gibi davranmak ve çuf çuf treni oynamak hoşunuza gitmiyorsa bu sizi kötü ebeveyn yapmaz! Çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmeniz çok önemli ama eğer oynadığınız oyunları sevmiyorsanız, kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Sadece yapmayı sevdiğiniz bir şeyi seçin ve onu miniğiniz ile paylaşın.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

Çocuğunuz mutlu değilse, bir şeyler yanlış gidiyor olabilir

Birçok ebeveyn çocukları mutlu değilse, bir şeylerin yanlış gittiğini ve bu yanlışlığın da kendi suçları olduğunu düşünüyor. Oysa klinik psikologlar çocukların çok sayıda yüksek ve düşük duygu durumlarının olmasının normal ve sağlıklı olduğunu söylüyorlar; çünkü monoton "mutlu" bir hayattan daha gerçek ve zengin…

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

Ebeveynler çocuklarına hayır dememeli

Bu çok popüler ve çok yanlış bir söylenti. Bazı insanlar çocuklara hayır demenin sert ve yaralayıcı olduğunu düşünürler. Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız, bazı kurallar koymalı ve bazen onlara "hayır" demelisiniz. Sınırları belirterek çocuğunuza yeni şeyler öğretip, kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

İyi ebeveynlik iyi stratejiyle olur

Mükemmel ebeveynliğin bir reçetesi olmadığı gibi iyi anne-baba olmak da iyi stratejiyle alakalı değil. Psikologların görüşüne göre, belli bir ebeveynlik stratejisi uygulamaktansa anne-babalar kendi zihinlerine odaklanmalı. Nasıl düşünüyorlar, nasıl hissediyorlar ve dünya ile nasıl etkileşime giriyorlar? Çünkü birçok çalışma gösteriyor ki; özgüvenli ebeveyn, özgüvenli çocuk ve sağlıklı ilişkileri olan ebeveyn, sağlıklı ilişkileri olan çocuk yetiştiriyor.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler

İyi ebeveyn çocuğunun ihtiyaçlarına öncelik verir

Ebeveynlerin çoğu kendilerini %100 çocuklarına adamaları gerektiğini düşündüklerinden evlilikleri de dahil olmak üzere kendi ihtiyaçlarını ihmal edebiliyor. Siz siz olun kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelmeyin ve sevdiğiniz şeyleri unutmayın. Ebeveynlik bazen tüketici olabilir, ama sevdiğiniz şeyleri yapmak için kendinize zaman tanıyın. Ebeveyn olmak bazen zordur ama sabırlı ve sakin olabilirseniz eğlenceli kısımlarını keşfedebilirsiniz.

Ebeveynlik hakkında yanlış söylentiler