21901Doğum sırasında orgazm olmak sizin de kulağınıza biraz tuhaf geliyor değil mi? Gerçekten doğum sırasında orgazm olabilmek mümkün mü? Bu deneyimi yaşayan kadınlar var mı? Aklımıza takılan tüm bu soruların yanıtını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Sevtap Hamdemir’e sorduk.

ORGAZMİK DOĞUM NEDİR? DOĞUM SIRASINDA ORGAZM OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Orgazmik doğum ilk kez 2009 yılında “Orgasmic Birth: The Best-Kept Secret,” adı altında doğum koçu Debra Pascali-Bonaro tarafından tanımlandı. İnsanlar bunu ilk duyduklarında oldukça ilginç ve hatta şüpheli bulmalarına rağmen savunan birçok uzman kabul edilebilir olduğunu savunmuştur. Çünkü çocuk yapmanın yolu da sağlıklı seksten geçmektedir.

DOĞUM YAPARKEN ZEVK Mİ ALINIYOR YOKSA TAM ANLAMIYLA ORGAZM MI OLUNUYOR?

Kadınların doğum şekli ne olursa olsun yapılan bazı sınırlamalar (karına bağlanan fetal monitor veya sezaryenden sonra beslenmenin bir süre sonra başlatılması) kadınlarda istenmeyen doğum tecrübelerine neden olmaktadır. Fransa’da 206 bin doğuma eşlik etmiş ebeler ile yapılan bir çalışma sonucunda 956 Fransız ebe katılımcı ile orgazmik doğum hakkında bir anket çalışması yapıldı. Bunlardan 109 tanesi anket çalışmasını tamamladı. Çalışmanın sonucunda ebeler 668 vakada doğum esnasında orgazmik belirtiler izlediklerini, yine 868 vakada doğum esnasında zevk alındığını ve 9 annenin de doğumda tam anlamıyla orgazm olduğunu belirttiler.