Hem çocuğunuzun hem sizin rahat edeceğiniz bir bakıcı bulmak biraz zaman alabilir. Ama biz size bakıcı bulmaya çalışırken neler yapmanız gerektiğini anlatabiliriz.

Önce akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza birisini tavsiye edip edemeyeceklerini sorun. Size tavsiye ile gelen bakıcıdan da referans istemeyi unutmayın. Bakıcı ile çocuğunuz arasında en azından 12 yaş olmasında fayda vardır. İlk gün siz de evde olun ki çocuğunuzu ve bakıcınızı gözlemleme şansınız olsun.

Doğru bakıcı seçimi Doğru bakıcı seçimi

Bakıcınıza evin düzeni ve alışkanlıklar hakkında bilgi vermeyi unutmayın. Bakıcınıza acil durumlarda ulaşabileceği telefon numaralarını, yangın söndürücünün, el fenerinin, ilk yardım kitinin, yedek anahtarların ve önemli telefon numaralarının yerlerini gösterin. Evinizde bir güvenlik sistemi varsa nasıl kullanılacağını öğretin. Eğer çocuğunuz alerji, astım ya da benzeri özel bir durumu varsa bu konudaki tüm detayları ve ilaçların yerlerini bakıcınızla paylaşın.

Doğru bakıcı seçimi Doğru bakıcı seçimi

Ev kurallarını bakıcınıza anlatın, içine doğmasını beklemeyin. Bakıcınıza arkadaşlarını eve çağırması veya telefon görüşmeleri hakkında ricalarınızı anlatın. Çocuğunuzun günde ne kadar televizyon seyredebileceği ya da bilgisayarı ne kadar kullanabileceği hakkındaki kuralları söyleyin. Çocuğunuz ve bakıcı birlikte vakit geçirirken gidip diplerinde oturmayın, bırakın kendi kendilerine takılsınlar ancak ne konuştuklarını duyacağınız bir yerde olun.

Doğru bakıcı seçimi Doğru bakıcı seçimi

Ama tüm bunlar kadar önemli bir diğer konu da şu: Çalıştığınız için vicdan azabı çekmemeye çalışın.

Doğru bakıcı seçimi Doğru bakıcı seçimi