Çocuğunuz başarılı olması için çabalıyorsunuz. Ancak anlamadığınız bir şeyler oluyor ve çocuğunuzun okuldaki başarısı her geçen gün biraz daha düşüyor veya çocuğunuz okula gitmek istemiyor. Böyle bir durumla karşılaşınca neler yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz ve yardımı ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizler için çocuğunuzun akdemik başarısızlığına neden olabilecek potansiyel sebepleri ve çözüm önerilerini derledik ve bu yazının konusu haline getirdik. İşte bu sebepler ve öneriler...

Okulda başarısızlık Okulda başarısızlık

Bunun nedenleri neler olabilir?

-Aile ortamında var olan ve çocuğu etkileyebilecek tüm sıkıntı ve huzursuzluklar -Çocuğun yetersiz beslenmesi, fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyecek besinlerden yeteri kadar tüketememesi -Çocuğunuzun yaşadığı duygusal durum değişiklikleri (aile üyelerinden birinin hastalanması ya da ölmesi sonucunda oluşan değişiklikler gibi...) -Yüksek düzeyde stres ve baskı -Uzun süre sevdiği birinden (anne ya da babayı uzun süre göreme ) ya da birilerinden ayrı kalma (örneğin taşınma nedeniyle eski arkadaşlarını görememe)

Okulda başarısızlık Okulda başarısızlık

-Kendisine seçim hakkının az ya da hiç tanınmaması (örneğin çocuğunuzu bir kursa yazdırmaya karar verdiniz ve ona danışmadan onu bu kursa göndermeye başladınız, çocuk istemediği bir şeyi yaparken akademik başarısı düşecektir, unutmayın!) -Çocuğunuzun sürekli pasif katılımcı olması ve aktif katılımcı olmasına izin verilmemesi. Örneğin çocuğunuz okulda kendi görüşlerini rahatça öğretmeni ve arkadaşları ile paylaşabiliyor mu, yoksa sürekli çekingen davranıp diğer insanların tepkisinden mi çekiniyor? -Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişim düzeyinin çok üstünde bir eğitime zorlanması. -Sıkıcı ve değişiklerin olmadığı bir hayat (örneğin çocuğunuzu sadece okula gidip geliyor ve sadece kendi başına ya da televizyon karşısında vakit geçirmek zorunda kalıyorsa, eğlenmeye, enerjisini tazeleyecek yeni şeyleri yapmaya imkan bulamıyorsa...)

Okulda başarısızlık Okulda başarısızlık

Neler yapabilirsiniz?

-Yapmanız gereken en önemli şey başarısız olduğu anlarda da ona destek olduğunuzu göstermek. Onu vermeniz gereken en önemli mesaj onu sadece başarılı olduğu anlarda değil her zaman seviyor olduğunu göstermek. Ve sizinle her şeyi paylaşabileceği gerçeğini ona öğretmek (başaralını da başarısızlıklarını da). -Çocuğunuzun beslenmesine önem vermek ve onun gelişimi için gerekli olan besinlerle beslenmesine yardımcı olmak. Çocuğunuzu asla kahvaltı yapmadan okula göndermeyin. Okulda yediği yemeklerin neler olduğunu öğrenin, okulun size verdiği yemek listesini takip ederek çocuğunuzun okulda ve evde düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayın. - Çocuğunuz yaşadığı duygusal değişiklikleri anlayışla karşılamak, ona zaman vermek, onun duygularını küçümsemek, alay etmemek ve ona destek olduğunuz göstermek çok önemli... Gerçekten endişenlecek bir durum olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alabilir ve çocuğunuzla böyle bir durumda nasıl iletişime geçmeniz gerektiği hakkında daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

Okulda başarısızlık Okulda başarısızlık

-Çocuğunuzun okulda ve arkadaş ortamında gerekli sosyal ilişkilere sahip olup olmadığıa emin olun. Arkadaş ortamında sorun yaşayan çocuklar okula gitmek istemeyebilir ve bu nedenle akademik başarısızlık ortaya çıkabilir. -Çocuğunuza yapacağı aktiviteler için seçme şansı tanıyın. Ona seçme hakkı tanıyın derken elbetteki çocuğunuzun kendi kendine okulunu seçmesi gibi bir örnekten bahsetmiyoruz. Sadece okulunu siz seçtikten sonra ona da fikrini sorun , onu okuluna götürün ve burayı beğenip beğenmediğini sorun, onu öğretmeni olacak kişilerle tanıştırın. Böylece çocuğunuza onu önemsediğinizi ve onun düşüncelerine değer verdiğinizi göstermiş olacaksınız. -Çocuğunuzun toplum içinde özellikle okulda ve sınıfta kendini rahat ifade edibiliyor olduğundan emin olun. Onu özgüvenli olabilmesi için destekleyin ve onun fikirlerin de önemli olduğunu çocuğunuza anlatın. -Çocuğunuza eğlenebileceği ve kendi mutlu hissedebileceği ortamlar oluşturun. Okuldan eve, evden okula giden, herhangi bir sosyal hayatı olmayan çocuk bir süre sonra sıkılmaya başlayacak ve derslerine ve okuluna olan ilgisini kaybedecektir.

Okulda başarısızlık Okulda başarısızlık