corek-otu-yaginin-faydalari_646x340
Çörek otu anne sütünü artırıyor, hücreleri yeniliyor.

Çörek otu ve yağının anne sütünü artırıcı özelliği olduğunu vurgulayan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, çörek otunun faydaları hakkında bilgi verdi.

Mevsim geçişlerinde, alerjik durumlarda, kolesterol ve şeker hastalıklarında, bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında, hemen hemen her durum için önerilen çörekotu mükemmel bir bitkidir. Çörekotunun faydaları bunlarla da sınırlı değil. Özellikle saç ve cilt bakımı için de destekleyicidir. Yapılan bilimsel çalışmalar çörekotu içerisinde 100’den fazla bileşik olduğunu göstermiştir. Bunlardan bazıları nigellon ve alpha pinen bileşimleri, omega-3, omega-6 yağ asitleri, selenyum, çinko, demir, bakır, kalsiyum mineralleri ile E vitaminidir. Bu bileşikler ve yağ asitleri özellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde son derece önemlidir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIYOR, HÜCRELERİ YENİLİYOR

Salatalara ekleyeceğiniz yarım tatlı kaşığı çörek otu yağı ile salatanın lezzetini ve şifasını arttırabilirsiniz. Ayrıca öğütülmüş çörek otunu yoğurtlara da ekleyebilirsiniz. Çörekotu, içerdiği bileşenler sayesinde hücre yenileyici özelliğinin yanında anne sütünü de artırmaya yardımcı olur. Bunun için ister yağ formunda isterseniz öğütülmüş formda ya da bala karıştırarak tüketebilirsiniz.