Çocuklarda ateş genellikle viral hastalıklardan kaynaklanır. Bu durum çoğu ebeveyni endişelendirir. Peki, çocuklarda ateş nasıl düşürülür?

ILIK DUŞ ALDIRIN

Verdiğiniz ilaçlara rağmen çocukta ateş düşmüyorsa başını ıslatmadan ılık bir duş aldırmak vücut ısısının düşmesine yardımcı olacaktır. Düşmeyen ve tekrarlayan yüksek ateşte birkaç kez duş aldırmayı deneyebilirsiniz. Çocukta ateşi ılık bi duş ile kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuklarda ateş düşürme Çocuklarda ateş düşürme

ÜZERİNİ ÖRTMEYİN

Ateşi olan çocuğun üzerini örtmek yanlış bir uygulama. Çocuğun üzerini örterek vücut ısısını daha da artırıp havale geçirmesine neden olabilirsiniz. Bunun yerine onun vücut ısısını düşürmeye çalışmak daha doğrudur.

Çocuklarda ateş düşürme Çocuklarda ateş düşürme

ILIK BEZ KULLANABİLİRSİNİZ

Çocukta ateş karşısında kasık bölgesi, koltuk altı ve alnını ılık bezle silebilirsiniz. Bu işlemi sık sık tekrarlamak ateşin düşmesini kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda ateş düşürme Çocuklarda ateş düşürme

İNCE VE BOL KIYAFETLER TERCİH EDİN

Ailelerin sık yaptığı hatalardan biri de ateşi olan çocuğa kalın kıyafetler giydirmektir. Bu, çocuğun üzerini örtmekle eş değer bir durumdur. Çocuğun vücut ısısını düşürmek gerekiyorken kalın kıyafetler ateşini düşürmek yerine ateşin yükselmesine neden olur. Her ne kadar üşüdüğünü söylese de ince ve bol kıyafetler ateşi olan çocuklar için ideal bir tercih olacaktır. Çocukta ateşi ince kıyafetler ile kontrol altına almayı kolaylaştırabilirsiniz.

Çocuklarda ateş düşürme Çocuklarda ateş düşürme

SIVI TÜKETİMİNE ÖZEN GÖSTERİN

Hasta çocuğunuz bir şeyler yemeyi ve içmeyi reddediyor olabilir ancak özellikle çocukta ateşin yüksek olduğu zamanlarda sıvı tüketimi ihmal edilmemelidir. Su, çorba gibi içecekler sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Ateş yükselmesinin, hastalık belirtisi olarak vücudun verdiği bir tepki olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsemin Güloğlu, "Ortam sıcaklığını klima veya hava sirkülasyonu ile 20 derece civarına sabitlemelisiniz. Ateşini kesin sonuç vermesi için makattan ölçmeli, 39-39.5 C’yi geçerse (özellikle 2 yaş altında) ateşli havale riski vardır. Bu nedenle, hiç olmazsa 38 - 38.5 derece civarına düşürmeyi amaç edinmelisiniz" dedi.

Çocuklarda ateş düşürme Çocuklarda ateş düşürme