Yarıyıl tatilinin çocukların beslenmesini gözden geçirmek için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, daha sağlıklı olmaları için beslenme önerilerinde bulundu.

Çocuklarda beslenme Çocuklarda beslenme

1. KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTEN GIDALARDAN KAÇININ

Kan şekerini çok hızlı yükselten beyaz şeker ihtiva eden yiyecekleri hayatından çıkarın. Krem çikolatalar ve paketli çikolatalar, akide şekerleri, lokumlar, hazır meyve suları, bisküvileri mümkün olduğu kadar evinize sokmayın. Çocuğunuzu sigaradan korur gibi bu yiyeceklerden koruyun. Çünkü bu yiyecekler kan şekerini çok hızlı yükseltir. Çok hızlı yükselen kan şekeri akabinde çok hızlı düşer ve beynin kullandığı şekerde dalgalanmalar meydana getirerek düşünme sistemi üzerine negatif etki oluşturur. O nedenle özellikle sınav günlerinde geleneksel verdiğimiz şekerlemeleri artık hayatınızdan çıkarın.

Çocuklarda beslenme Çocuklarda beslenme

2. SOFRANIZDA DEMİRDEN ZENGİN BESİNLER BULUNDURUN

Çocuklar hızlı büyüme döneminde oldukları için en çok ihtiyaç duydukları mikroelementlerden biri demirdir. Demir, vücutta oksijeni taşıyan ve hücrelerin kanlanmasını sağlayan en önemli mineral. Çocuğunuzun beyin kanlanmasının daha iyi olmasını istiyorsanız, demirden yana zengin yiyecekleri (kırmızı et, yumurta, kurubaklagiller, pekmez, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler) daha çok sofranızda bulundurun. Yılda en az bir defa çocuk doktorunuzla görüşerek demir açısından kan testlerini yaptırın.

Çocuklarda beslenme Çocuklarda beslenme

3. HAFTADA 3 KEZ BALIK YEMELİ

Birçok bilimsel araştırmada, Omega-3 oranı yüksek yiyeceklerin sık tüketilmesinin çocuğun anlık dikkatini arttırdığı ispatlandı. Omega-3 oranı yüksek yiyecekler tercih etmek hem anlık dikkati arttırıyor hem de çocukta hiperaktivitenin daha az olmasını sağlıyor. O nedenle sofralarınızda haftada 3 gün balık bulundurun. Salatalarınıza 1’er tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin. Çocuğunuzu okula gönderirken 2 bütün ceviz yedirmeyi ihmal etmeyin. Semizotu gibi sebzeleri daha sık kullanın.

Çocuklarda beslenme Çocuklarda beslenme

4. PROBİYOTİK ÖZELLİĞİ YÜKSEK YİYECEKLER TÜKETMELİ

Çocuklarınızın daha güçlü bir bünyeye sahip olabilmeleri için probiyotik oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmeleri konusunda da dikkatli olabilirsiniz. Çünkü bağışıklığı güçlü çocuk daha az hastalanan ve okul devamı daha çok olan çocuk demektir. O nedenle bağırsaktaki iyi bakteri sayısını arttırmak için yemeklerin yanında şalgam suyu, turşu, tarhana, yoğurt gibi probiyotik özelliği olan yiyecek ve içecekleri eklemeyi unutmayın.

Çocuklarda beslenme Çocuklarda beslenme