çocuklarda yaratıcı düşünce çocuk ve yaratıcılık yaratıcı çocuklar ve yaratıcılığın geliştirilmesi yaratıcı düşünce ve girişimcilik yaratıcılığı geliştirme çocuklarda yaratıcılık nasıl gelişir yaratıcı düşünce ve mantıksal düşünce arasındaki farklar yaratıcı düşünce nedir


Anne ve babaların hayali çocuğunun yaratıcı olmasıdır. Peki çocuğun yaratıcı düşünebilmesi için ne yapmak gerekir? İşte mükemmel ipuçları…

Bireyin, gelişim açısından en hızlı değişim gösteren evresinin 0-6 yaş arasında olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Erhan Alabay 0-6 yaş arasındaki çocuklarla yapılabilecek, çocuğun yaratıcı düşünme becerisini destekleyecek etkinlik önerilerinde bulundu.

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

Sürekli gelişen ve değişen dünya içerisinde yaratıcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Erhan Alabay, “Bu değişim içerisinde bireyin karşılaştığı problemlere farklı çözüm yolları bulabilmesi ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi ile mümkündür” dedi. Bu yaş dönemlerinde çocuğun tüm gelişim aşamalarında hızlı bir ilerleme mevcuttur. Özellikle yaratıcı düşünebilme becerisinde 0-6 yaş arasında çocuklarla birlikte yapılabilecek etkinliklerle çocuğun yaratıcı düşünme becerisi desteklenebilir.Özellikle anne ve baba tutumlarının çocuğun yaratıcı düşünme becerisinin gelişiminde önemli bir yeri var.

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

YARATICI DÜŞÜNMEYİ ENGELLEYEN EBEVEYN DAVRANIŞLARI NELERDİR?

Anne babaların çocuğunu aşırı derecede koruması ve çocuğuna gerektiğinden fazla özen göstermesi Sürekli kurallar koyarak çocuğun aileye boyun eğmesinin ve bağımlı olmasının beklenmesi Çocuğun yaptığı herhangi bir durum karşısında annenin olumsuz yaklaşımına karşı babanın olumlu yaklaşım sergilemesi Çocuğun her istediğinin koşulsuz kabul edilmesi ve çocukların yeteneklerine bakılmaksızın ve yeteneklerine uygun olmayan durumların içinde çocuklarını yarışa sokulması gibi olumsuz aile tutumları.

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

ÇOCUĞUMUZUN YARATICI DÜŞÜNEBİLMESİ İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Anne ve babaların çocuklarıyla evde yapabileceği birçok yaratıcı düşünme beceri teknikleri bulunuyor. Bu etkinliklerin doğru bir şekilde çocuklarla birlikte yapılması sonucunda çocuğun yaratıcı düşünme beceresi gelişiyor. Bu etkinlikler ise şöyle;

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

Çocuğunuzun yaş ve gelişim düzeyine uygun kitaplar okuyarak yaratıcı düşünmesini sağlayın. Küçük yaş çocuklara resimli hikâye kitapları okuyarak hem hayal gücünü geliştirin hem de düşüncelerini doğru bir şekilde ifade etme yeteneği kazandırın. Okuduğunuz bir kitabın veya anlatılan bir öykünün sonunda çocuğunuzdan kitabı veya öyküyü özetlemesini isteyin. Tüm aile bireylerinin bir arada olduğu bir zamanda herkesin katılacağı bir hikâye oluşturma etkinliği düzenleyip, çocuğun hikâyenin kalan kısmından devam ettirmesi ve tamamlamasını isteyin.

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

Çocuğunuza herhangi bir konuyla ilgili ilginç bir başlık vererek hikaye oluşturmasını isteyin. Bu teknikle çocuğunuzun zihinsel düşünce yeteneği arttırarak hayal etmeye yönlendirmiş olursunuz. Çocuğunuza bir hikâye veya masal okuyup başlığını söylemeyin. Hikâye sonunda çocuğunuza bu okunan hikâyenin başlığının ne olabileceği sorun. Hikâyelerde yer alan olayların nedenlerini okumadan önce çocuğunuzun nedenleri tahmin etmesi sağlayın. Çocuğunuza hikaye içinden bir resim gösterin ve gösterilen resim doğrultusunda sonunda neler olduğunu tahmin etmesini isteyin. Okunan bir hikâyenin sonunda hikâyeyi anlatan bir resim çizmesini isteyin. Ev ortamında küçük ev aletleri, oyuncak bebekler, çeşitli sahneler yaratabileceği araç-gereci sağlayın bu yaratıcı bir oyun geliştirmesi için bir fırsattır. Bu teknikle çocuğunuz, taklit yapma yeteneğini ve yaratıcılığını geliştirebilir.

Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi Çocuklarda yaratıcı düşünce gelişimi

Çocuğunuzun yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsiniz?

  • Çocuğunuzun Yaratıcılık Becerisini Nasıl Desteklersiniz?
  • Çocuklar Için Yaratıcı Düşünceyi Artıracak Kitap
  • Çocukların Yaratıcılığını Geliştirin
  • Çocuğunuzun Odasını Yaratıcılığına Göre Düzenleyin
  • Çocuklar İçin Yaratıcı El İşleri