kids-and-technologyx1000-600x420
Üç yaş altındaki çocukların bilgisayarla tanışması için henüz erken olduğunu unutmayın.

Çocukları teknolojiden tamamen mahrum etmek mümkün olmasa da mutlaka bir sınırlama olması gerektiğini söyleyen Uzman Klinik Psikoloğu Ceren Aydın, teknoloji bağımlısı çocuklarda sosyal becerinin köreldiğini söyledi.

Eskiden olduğu gibi elindeki araçlarla oyunlar oynayan, mahalle arkadaşları ile sosyal ilişkiler geliştiren çocuklar pek yok. Şimdilerde elinde bir tabletle oyalanan, bilgisayar oyunlarıyla kendinden geçen, ya da televizyon başından kalkmayan çocuklar karşımıza çıkıyor. Uzmanlar, bilgisayar oyunlarına düşkün ya da televizyon bağımlısı çocukların öğrenme güçlüğü çektiğini söyledi.

BİR SINIRLAMA OLMALI

Zaman değişiyor. Artık eskiden olduğu gibi evde bulduğu araç gereçlerle yaratıcı oyunlar oynayan, mahalle arkadaşları ile sosyal ilişkiler geliştiren çocuklara pek rastlamaz olduk. Şimdilerde daha çok elinde bir tabletle oyalanan, bilgisayar oyunlarıyla kendinden geçen, karne hediyesi olarak ailesinden telefon talep eden ya da televizyon başından kalkmamak için direnen çocuklar karşımıza çıkıyor.

Yapılan araştırmalara göre fazla televizyon izleyen, bilgisayar oyunu oynayan çocuklarda dikkat ve konsantrasyon eksikliği ile beraber öğrenme güçlüğü görülebiliyor. Uzun süre ekran başında oturmak fiziksel olarak görme ve duruş bozuklukları ile obezite riskine yol açabiliyor. Uzun süreli kullanım ileriki dönemler için bağımlılık riskini de beraberinde getiriyor. Bilgisayar, oyun ya da televizyon bağımlısı olan çocuklar sosyal ilişkilerde ve akademik performansta gerileme, sorumluluklarını yerine getirememe, engellendiğinde yoğun öfke duyma gibi çeşitli problemlerle karşılaşıp ailesi ile daha fazla çatışma içine girebiliyor. Birebir ilişkiler kurmak yerine çocuğun kendi başına ekran başında zaman geçirmesi sosyal becerilerin körelmesine ve içe kapanmaya yol açabiliyor.