cocuk-kanama-ilk-yardim1. Isırıklar
• Böcek ısırıkları: Arı sokmalarında iğneyi tırnağınız veya bıçağın künt kenarı ile çıkarın. Keneleri künt cımbızla veya kağıt havlu yada lastik eldivenle korunmuş olarak parmak uçlarınızla uzaklaştırın. Böceği tıbbi muayene için saklayın. Bölgeyi yıkayın, Şişme ve ağrı olursa buz ve soğuk kompresler uygulayın ardından doktorunuzla görüşerek gerekirse böcek sokması ilacı uygulayın. Herhangibir böcek sokmasından sonra aşırı ağrı ve şişme, nefes darlığı gibi aşırı duyarlılık (anafilaksi) belirtileri varsa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

• Hayvan ısırıkları: Isırılan yeri hareket ettirmemeye çalışın. Yarayı yumuşak bir şekilde sabun ve bol su ile 10-15dk. yıkayın Antiseptik veya başka bir solusyon uygulamayın. Steril bir bandajla kanamayı kontrol altına alın, hayvanı inceleme için kontrol altında tutmaya çalışın. Köpekler, kediler, yarasalar, kokarcalar, ve rakunlar kuduz olabilir. Mutlaka bir doktora başvurun. Özellikle kedi ısırıklarından sonra enfeksiyon gelişebilir ve antibiyotik kullanmak gerekebilir.

2. Yanıklar
*Küçük sınırlı yanıklar: Yanmış bölgeyi serin suya sokun veya soğuk kompresler uygulayın. Uygulamayı bebeğin ağrısı kesilmiş görünene kadar sürdürün. Buz uygulamayın (Yanık hasarını arttırır). Çocuk 1 yaşın altındaysa ve yanık yüz, el, ayak ve genital organlardaysa mutlaka doktora danışın.

*Geniş sıcak yanıkları: Çocuğun üzerindeki ve yaraya yapışmamış bütün giysileri çıkarın, yaralanan bölgeye serin, ıslak kompresler koyun, yanığa hiçbir şey sürmeyin ve acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.