u_24-06-2015-002431zehirlenmeZEHİRLENMELER:

Zehirlenmenin en sık görülen belirtileri ; uyku hali, farklı davranış şekilleri, huzursuzluk, kusma veya ishal, hızlı nabız ve solunum, terleme, aşırı salya akması göz bebeklerinin görünümünde değişiklik, titreme ve havale geçirmedir. Bebeğinizde bu belirtiler varsa veya belirtiler olmasa bile siz bebeğinizin zehirli olabilecek şüpheli bir şeyler yuttuğunu düşünüyorsanız mutlaka doktor yada bölgesel Zehirlenme merkezini arayın. Arama yaparken zehilenme yaptığından şüphelendiğiniz maddenin kabını, etiketini, bebeğin ne kadar yutmuş olabileceğini (saptamak mümkünse) , bebeğin yaşını kilosunu ve bulgularını da bildirin. Doktor veya zehirlenme merkeziyle görüşmeden bebeği zehirli maddeyi kusması için zorlamayın Çünkü bazı zehirli korosiv (yakıcı) maddeleri ( Çamaşır suyu, amonyak, kireç açıcılar, mobilya cilası, petrol ürünleri gibi) kusturma girişimi son derece tehlikelidir! Ayrıca çocuğun bilinci kapalıysa ve havale geçiriyorsa yine kusturma işleminden kaçınılmalıdır.

AĞIZ YARALANMALARI:
• Dudak yarılması : Çocuklarda çok sık görülen bir yaralanma şeklidir. Çok hızlı iyileşir. Kanamayı durdurmak ve ağrıyı azaltmak için buz torbası uygulanır. Kanama 10-15 dk içinde durmazsa doktora başvurun.

• Dişlerde kırılma ya da yerinden çıkma : Önce bebeğin ağzı ılık su ile temizlenir. Ağız içinde kırık diş parçası kalıp kalmadığını kontrol edin. (Boğulmaya sebep olabilir) Sonra o dişin üzerindeki yüz bölgesine soğuk kompres uygulayın. Daha sonra bir diş hekimiyle görüşün. Eğer kalıcı bir diş yerinden çıkmışsa akan su altında temizlenerek yerine yerleştirilir yada çeşme suyu veya süt içinde taşınarak 30-45dk içinde diş hekimine ulaşmaya çalışılırsa diş hekimi bu dişi yerine takabilir. Ancak süt dişlerinde bu işlem yapılamamaktadır. Ancak dişi yanınıza alarak diş hekimine başvurmakta yarar vardır.