u_23-06-2015-234803ev-kazalari-cocuk-guvenligi-acil-durumlarTehlike bilincinin henüz kazanılmadığı çocukluk çağı, kazaların da en sık karşılaşıldığı dönemler. Kazalarda anne babaların soğukkanlılığını koruması müdahalenin de daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Acil Servisi’nden Dr. Cenk Ersemiz, çocukların en sık karşılaştığı kazaları ve yapılması gerekenleri anlatıyor.

Çocukların genellikle ne tür kazalar geçiriyorlar?

Bebeklik dönemlerinde, yani 0-6 aylık yaşam döneminde en fazla görülen kazalar yataktan yuvarlanarak düşmeler olmaktadır. Bu dönemden sonra özellikle bebek ve çocukların hareket kabiliyetlerine göre düşmeler, yabancı cisim yutmaları ve yabancı cisimleri vücut doğal açıklıklarına sokmalar, kimyasal madde/ilaç içme, elektrik çarpmaları, mutfakta yanma/kesici delici alet yaralanmaları ve trafik kazaları daha sık görülmektedir.

Bu durumlarda ailelerin ilk yapması gereken şeyler nelerdir? Hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir?

İlk olarak anne babanın sakin olması gerekir. Düşmelerde, özellikle kafa travması öncelikli olan düşmelerde, çocuğun bilinç durumu değerlendirilmeli, kusma olup olmadığı izlenmeli ve ilk 2 saat içinde çok telaş etmeden donanımlı bir hastaneye başvurulmalıdır. Kimyasal madde ve ilaç içilmesi durumunda ilk olarak evlerde kolay yerde bulunması gereken zehir danışma merkezlerinin numarası çevrilerek durum hakkında bilgi alışverişinde bulunulmalıdır. Özellikle çocuğu kusturmaya çalışmadan ve birşeyler içirmeden önce bu bilgiye ulaşmak önemlidir. Yabancı cisim yutmalarında cisim ağızda yakındaysa hafif parmak hareketiyle çıkartılması denenebilir ancak burun, kulak gibi doğal açıklıklara yabancı cisim sokulmuşsa kurcalamadan ve cisimleri daha derine itmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Elektrik çarpmalarında ritim bozuklukları oluşabileceğinden hemen monitorize edilmesi gereken çocukları derhal bir hastaneye götürmekte fayda vardır. Kimyasal olmayan su, çay yanıklarında yanan bölge hemen üzerindeki giysiler nazikçe çıkartılarak su altında tutulmalı ve üzerine temiz bir gazlı bez haricinde bir şey sürüp örtmeden hastaneye sınıflama ve müdahale için gidilmelidir. Kesici delici alet yaralanmalarında kanamanın şekli, yeri, derinliği iyice belirlenip yüzeyel kesilerde sadece pansuman yapılmalı, tetanos aşısı olan çocuklarda çok endişe edilmemelidir. Derin kesilerde, kanama basit bastırma metodlarıyla durmuyorsa ve atardamar kanaması şeklinde nabızlara eşlik eder şekilde ve yoğun kanama varsa hastaneye gidilmelidir. Trafik kazalarında ne olursa olsun hastanın durumu stabil halde olsa bile hastaneye gidilmesi gereklidir.

En riskli kazalar hangileridir?
Trafik kazaları (ki çocuklar özellikle maceracı oldukları oyun çocuğu döneminde emniyet kemeri takmayı reddeder), kafa travması başta olmak üzere düşmeler, elektrik çarpmaları, kimyasal madde ve ilaç içmeler ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden tehlikeli kazalardır.

Bu gibi durumlarda ailelere ne gibi görevler düşmektedir?
Aileler mutlaka tedbir almalıdır. Emniyet kemerini kendileri de takarak örnek olmalı, mümkünse çocuğun yanında seyahat etmelidir. Özellikle yürümeye ilk başlandığında sivri köşeli mobilyalar için önlem alınabilir, çocuğun kolayca takılabileceği kilim, halı gibi eşyalar yerine yere sabitlenmiş kaplamalar tercih edilmelidir. Ortalıkta çamaşır suyu gibi su ile karıştırılacak maddeler bırakmamak, ilaçları daima çocukların erişemeyeceği yerlerde mümkünse kilit altında saklamak gereklidir. Mutfak ve banyo en tehlikeli yerler olduğundan kayıp düşmesini önleyecek önlemler, ocakta ateş ve kızgın yağ bulundurulmaması ve çocuğun uzak tutulması, bıçakların ulaşamayacakları çekmecelerde saklanması gibi önlemler alınmalıdır.