goz-tembelliginin-tedavisi-var-miBir bebek doğduğunda bizim gibi göremez, silüet halinde görür, annesini tanıyamaz, seçemez. İkinci ayında annesini tanımaya takip etmeye başlar. Renkleri görmeye başlar, derinlik hissi ise 5-6. aya kadar yavaşça oluşur. Bu döneme kadar ara ara kaymalar olabilir. Bebekler 6. aydan sonra iki gözlerini de kullanmaya başlarlar, böylece göz fonksiyonları erişkine yaklaşmış olur. Bluğ çağına kadar görme fonksiyonu artar, renkler ve derinlik hissinde seçici olunur. Bebeklik ve görmenin öğrenildiği erken çocukluk döneminde görmenin bulanık öğrenilmesi durumuna göz tembelliği diyoruz. Ülkemizde göz tembelliği sorunu yüzde 2-2,5 oranında görülüyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi’nde göz tembelliği olanların yanı sıra düşük miyop ve presbiyopide, ayrıca laser ve katarakt ameliyatı sonrasında kontrast duyarlılığın azaldığı kişilerde bu gelişmiş sistem kullanılmaktadır. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Elvan Yalçın, bilgisayarda özel bir programın kullanılarak, göz tembelliği yaşayan kişiye evde dersler yaptırılmasını içeren bu sistemle hastaların yüzde 85’inde yüzde 25 ve üzerinde görmede artış olduğunu bildirdi.

Görmeyi engelleyen nedenler hakkında bilgi veren Dr. Yalçın, bunları şöyle sıraladı:

• İlk 5-7 yaş içinde bebeğin tek taraflı olarak görmesini engelleyecek durum varsa, numara farkı varsa, düşük olan taraf net, yüksek numara olan taraf bulanık görür.
• Tek taraflı kayma varsa bebek bu gözle görmeyi öğrenemez.
• Bebeğin görme yolunu önleyen katarakt, korneada leke varsa bebek bu sorun çözülmezse görmeyi öğrenemez. Çünkü görme öğrenilen bir olaydır.
• Eğer öğrenemezse bir de çok yüksek numaralarda her iki göz birden tembel kalabilir.