çocuklarda memeyi bir yere çarpınca ağrımasının nedeni nelerdir ?


“Çocuklarda göğüs ağrıları, baş ve karın ağrılarından sonra en sık ağrı tipidir” diyen Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertürk Levent, çocuklarda göğüs ağrılarını ve nedenlerini anlattı.

Çocuklarda göğüs ağrısı Çocuklarda göğüs ağrısı

Göğüs ve göğüs duvarı deri, kas ve iskelet sistemleri, solunum, kardiyovasküler ve gastrointestinal sistemlerden oluşmaktadır. Göğüs ağrılarında bunlara ait nedenlerin yanı sıra psikojenik etkenler de göğüs ağrısına neden olabilir. Çocuklarda ağrının zamanlaması, süresi ve kaybolma süreci, eşlik eden diğer bulgular (öksürük, bayılma gibi) ağrının nedenini belirlemede yardımcı olurlar. Egzersiz sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen ağrı kalp hastalıklarını düşündürürken, hareketle ortaya çıkan ve değişen ağrılar kas iskelet sisteminden kaynaklanır. Somatik yakınmalarla birlikte olan göğüs ağrılarında psikojenik etkenler ön plandayken, yemeklere olan ağrılarda mide bağırsak sistemi hastalıkları ön plana çıkmaktadır.

Çocuklarda göğüs ağrısı Çocuklarda göğüs ağrısı

GÖĞÜS AĞRISININ NEDENLERİ

Göğüs duvarının vurma, çarpma gibi travma ile zedelenmesi Kaburga kırıkları, çıkıkları (özellikle spor yapan çocuklarda) Spor sonrası kaslarda spazm Kostokondrit dediğimiz kaburgaların birleşim yerinin iltihabına baplı ağrılar Prekordial “catch” sendromu; nedeni bilinmeyen, iyi huylu bir hastalıktır. Çoğunlukla ergenlikte görülen sırtta veya göğüste aniden ortaya çıkan, keskin ağrı ile karakterizedir. Ağrı nefes alma ile artış gösterir. Ağrı birkaç dakikada kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Ağrı derin ve güçlü bir nefes alma ile de kesilebilir. Gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilir. Akciğere ait nedenler Mide- sindirim yoluna ait nedenler Psikolojik nedenler Kalbe ait nedenler

Çocuklarda göğüs ağrısı Çocuklarda göğüs ağrısı

Eğer göğüs ağrısına bu bulgular eşlik ediyorsa göğüs ağrısı çok ciddiye alınmalı ve tüm tetkikler yapılmalıdır:

Göğüs ağrısının egzersizle beraber olması (terleme, solukluk, fenalaşma hissi) Ağrı ile beraber çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi ve bayılmanın olması Daha önce kalp cerrahisi uygulanmış olması Ailede ani ölüm ve/veya kalp kası kalınlığı olan hasta hikayesinin bulunması Göğüs ağrısı olan bir çocukta bu konuda uzman bir hekimin iyi bir öykü alması ve iyi bir muayene ile ayırıcı tanı genellikle yapılabilir. Kalp hastalığı şüphelenilen olgularda EKG, Tele, Ekokardiyografi, efor testi vb gibi bir çok tetkik aşamalı olarak yapılabilir.

Çocuklarda göğüs ağrısı Çocuklarda göğüs ağrısı

TEDAVİ

Göğüs ağrısının kalp hastalığından kaynaklandığı kuşkusu, hasta ve ailesinde endişe ve strese neden olmaktadır. Bu da çocuklarda ağrıyı ve psikolojik yakınmaları daha da artırmaktadır. Bu nedenle tedavide öncelikle hasta ve ailesinin ikna edilmesi, nedenlerin açıklanması ve gerekirse hastanın izlenmesi uygun olur. Nedene yönelik tedavi uygulanmalı, göğüs duvarına ait patolojiler de ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Kalp kökenli ağrılarda hastaların pediatrik kardiyoloji bölümlerinde tetkik ve izlenmeleri planlanmalıdır. İdiopatik yani neden bulunamayan göğüs ağrılarının izlemlerinde, herhangi bir tedavi almamalarına karşın ağrı sıklığının giderek azaldığı gözlemlenmektedir. Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertürk Levent

Çocuklarda göğüs ağrısı Çocuklarda göğüs ağrısı