Alt Islatmak Bir Hastalık Değil

Gece altını ıslatan bir çocuğunuz mu var? Bundan çok mu rahatsız oluyorsunuz? Hiç üzülmeyin.Çünkü bu sadece sizin derdiniz değil! Dünyada dört yaşındaki her 100 çocuktan 15’i, yedi yaşındaki her 100 çocuktan 7’si, 15 yaşındaki her 100 çocuktan 2’si bu sorunla karşı karşıya. Öyle ise alt ıslatmak bir hastalık mıdır? Doktorlara göre bu bir hastalık değil sadece çocuklarda çok sık görülen bir semptom.

altini-islatan
Doktorlar alt ıslatmayı bir hastalık olarak görmüyor.

Sebep duygusal problemler değil

Aslında her çocuk 2 yaşından sonra fizyolojik olarak gelişimi el verdiği için tuvalet alışkanlığını kazanmaya başlar. 3-4 yaş civarında ise gece kuru kalmayı başarır. Bazı çocuklar bunu başarırken bazıları başaramıyor. Özellikle erkek çocuklarda görülen alt ıslatmanın en önemli sebebi ise kalıtsal olmasıdır. İstatistikler de bunu kanıtlamaktadır; Eğer ailede bir kişinin geçmişinde bu sorun var ise çocukta görülme ihtimali %25, her iki ebeveynde de var ise %65 artıyor. Altını ıslatan 16 yaşındaki erkek çocuklar arasında yapılan araştırmalar, bu çocukların %1 inin baba ya da amcasının aynı yaşlarda alt ıslatma problemi olduğunu gösteriyor. Ancak, genetik sebeplerden kaynaklanan alt ıslatmanın genellikle ergenlik döneminde ortadan kalktığı görülüyor.
Altını ıslatan çocukları olan aileler hemen bunun sebebini duygusal problemlere bağlıyor. Oysa ki, araştırmacılar duygusal problemleri, sebep listesinin en sonuna ekliyor ve bu çocukların büyük çoğunluğunun duygusal problemlerinin olmadığı söylüyorlar. Aksine, 4 yaşından sonra devam eden gece ıslatmaları böbrek veya idrar yolu problemlerinin bir habercisi olabilir. Örneğin, çocuğun idrar kontrolünün normalden yavaş olması gibi. Bir diğer sebep ise çocuğun çok derin uykuya sahip olması ve tuvaletinin geldiğini fark edememesi.