Son zamanlarda bir çok alanda kullandığımız bilgisayar teknolojisi, ilerlemesine hızla devam ediyor ve her gün yeni bir alanda daha karşımıza çıkıyor. Elbette bizler de bu teknolojinin gelişimine kayıtsız kalmıyor ve bilgisayar öğrenimi konusunda çeşitli eğitimler alıyoruz.Artan talebi en iyi şekilde karşılamak isteyen uzmanlar ise her geçen gün yaptıkları yeniklerle bu teknolojinin öğretilmesini kolaylaştırıyorlar. Bugün okuma yazma bilmeyen ya da her hangi bir özürü olan (kör, spastik…) insanlar dahi çok rahatlıkla bilgisayar kullanımını öğrenebiliyor.

532899990956088probook-notebook-u13Yapılan buyeniklere ve artan öğrenme talebine doğru orantılı olarak bilgisayar öğrenme yaşı da gitgide küçülüyor. Bu gelişmeler doğal olarak okulları da etkiliyor ve onları da bu konuya eğilmeye zorluyor.Ülkemizde de son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu konu üzerinde yoğun çalışmalar yapılıyor ve okullarda çocukların bilgisayar öğrenmeleri için gerekli ortamlar oluşturulmaya çalışılıyor.

cocuk-bilgisayar-ve-tabletPeki ne zaman çocuklar için bilgisayar eğitimine başlanmalı?

Birçok uzman bilgisayar eğitiminin 3 yaşından önce başlamaması gerektiğini belirtiyor.Çünkü çocukların 0-3 yaş periyodundaki öğrenme stilleri bilgisayar öğrenimi için uygun değil. Bu periyottaki çocuklar keşfederek, hareket ederek ve beş duyusunu kullanarak öğreniyor, ancak bilgisayar eğitimi bu öğrenme metotlarını hiç birini karşılayamıyor.Böylece bu dönemde verilen bilgisayar eğitimi istenilen başarıya ulaşamıyor hatta çocuğun gelişimini de olumsuz etkiliyor.