Yetişkinler genelde eğlenmek için televizyon izlerken çocuklar için televizyon; dünyayı tanımlamak ve anlamak için bir araçtır. Peki, sizce televizyon neden bu kadar etkili? Çocuklar izledikleri çizgi filmlerle dünyalarını renklendirmeye başlıyorlar. Bu dünya, onların hayal gücünü geliştiriyor fakat bazen kendilerini kaptırıyorlar. Fazla televizyon izleyen çocuklar çizgi filmlerdeki karakterlere bürünmeye başlıyorlar. Bu da çocuklar için televizyonun büyüsünü ve etkisini gösteriyor.

Çocuklar ve televizyon Çocuklar ve televizyon

Çocuklar, yaşadıkları dünyayı anlamaya çalıştıkları bu dönemde kontrolsüz televizyon izlerlerse kişilikleri olumsuz etkilenebilir. Siz televizyon izlerken çocuğunuz da yanınızdaysa izlediğiniz programın şiddet içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çocuklar ve televizyon Çocuklar ve televizyon

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Hande Sinirlioğlu Ertaş: “Çocukların beyin gelişimi açısından kritik olarak kabul edilen 0-2 yaş döneminde hiç televizyon seyretmemesi gerekiyor. Araştırmalara göre bu yaş döneminde çocukların dil gelişimi olumsuz etkilendiğinden, çocukları televizyonun dijital sesinden bile uzak tutmak gerekiyor. 2-7 yaş arası çocuklarda günde 1 saate kadar, 7 yaş sonrası ise 2 saate kadar televizyon izleme süresi normal kabul ediliyor. Ayrıca, çocukların “nitelikli” televizyon izlemesi de çok önemli.” diyor.

Çocuklar ve televizyon Çocuklar ve televizyon

Televizyonun etkileri nelerdir?

- Fiziksel etkileri: Uzun süreli izlendiğinde; kilo artışı, fiziksel aktivitelerde azalma olur. Ayrıca yiyecek reklamlarının fazla izlenmesi zararlı beslenme alışkanlıklarına sebep olabilir. -Psikolojik etkileri: Nitelikli televizyon izlenmediğinde cinsellik, madde kullanımının ön plana çıkması, şiddete karşı duyarsızlık, korku, agresif davranışlarda artış görülebilir.

Çocuklar ve televizyon Çocuklar ve televizyon

Nitelikli televizyon izlemek için öneriler:

* Öncelikle çocuğunuzun televizyon izleme alışkanlığı konusunda bir planlama yapın. Günde kaç saat izleyeceği, haftada kaç gün izleyeceği ve hangi programları izleyeceği konusunda karar verin. * Çocuğunuzla izlediği programlar hakkında konuşun. Neler öğrendiğini sorun. * Mutlaka çocuğunuzla beraber televizyon izleyin. Sorularına yanıt verin. * Planladığınız saatler dışında çocuğunuz televizyon seyretmek için ısrar ederse; ona başka alternatifler sunun ve onun dikkatini başka yere çekin. Örneğin; kitap okumak gibi.. * Televizyon izmek yerine hava güzelse dışarı çıkın ve beraber vakit geçirin. Sonuç olarak; kontrol sizde olduğu sürece televizyon sizin ve çocuğunuz için hiçbir probleme sebep olmaz.

Çocuklar ve televizyon Çocuklar ve televizyon