Belirli aralıklarla sizlere kitap önerileri sunmaya devam ediyoruz. Okulöncesi çağda bulunan çocuklara okunabilecek kitaplardan yaptığımız seçmelerle çocuğunuza alacağınız kitaplar için doğru seçimler yapmanıza yardımcı olmaya çalıştık. İşte bu hafta size tanıtacağımız kitaplar...

Çocuk kitap Çocuk kitap

Bay Baykuş ile ilk kelimelerimi öğreniyorum.

Hazırlayan: Yard. Doç. Dr. Vesile Yıldız Resimleyen: Ülkü Ovat, ümit Öğmel Okuma Yaşı: 3+ KÖK Yayıncılık Çocukların dil gelişimine katkıda bulunmak üzere tasarlanmış olan bu kitabı kullanırken, yetişkinler de çocukların yanında yer alacak. İlk sayfadan başlayarak Bay Baykuş’un önderliğinde çocuğunuz anlatacak, çeşitli sesler çıkartacak, hatta taklitler yapacak. “Bay Baykuş’a yardım edelim” derken, Bay Baykuş çocuğunuzun dil gelişimine katkıda bulunacak. İlk yaşlarında bu eğlenceli kitapla tanışan çocuklar, kitap sevgisi de kazanacak.

Çocuk kitap Çocuk kitap

Çiçek Hasta olur mu?

Hazırlayan: Doç. Dr. Servet Bal, Yard. Doç. Dr. Atik Tuğrul Resimleyen: Huban Korman Okuma Yaşı: 4+ YA-PA Yayınları Yapraklarını döküp boynunu büken çieğini iyileştirmek için onunla konuşan, onun dertlerini dinleyen küçük Burcu, çiçeklerle ilgili bilgiler edinir, bitkilere nasıl bakılması gerektiğini öğrenir. Bu arada geçirdiği bir kaza sonucu hastaneye yatan arkadaşının duumu da Burcu’nun sağılk ve iyileşme konusunu insanlar açısından görmesini sağlar. Küçük okurları tüm canlıların sağlığı konusuna duyarlı kılacak bir kitap.

Çocuk kitap Çocuk kitap

Ormanda Sabah

Hazırlayan: Aysel Gürmen Resimleyen: Haluk Erkmen Okuma Yaşı: 3+ Uçanbalık Yayınları Ormanda yaşayan çeşitli hayvanların sabah olunca neler yaptığını kısa, yalın cümlelerle anlatan bir kitap. Resimleri de küçük okurların beğeneceği türden: Renkli, sevimli, hareket içeren ve üzerinde konuşulacak nitelikte... çok küçük çocuklar için özenle hazırlanmış olan bu resimli kitabın arkasında bir de yetişkinlere, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapılması gerektiğini anlatan öneriler sayfası var.

Çocuk kitap Çocuk kitap

Büyük Annenin Şakası

Hazırlayan: François Tromme ( Çeviren: Aygören Dirim) Resimleyen: Nancy Delvaux Okuma Yaşı: 4+ Esin Yayınevi Torunlarıyla saklambaç oynayan büyükannenin öyküsü çerçevesinde dolaylı olarak “altında”, “arkasında”, “önünde” gibi yer ve yön kavramlarını da öğreten resimli bir kitap. Küçük okurların ilgisini çekecek merak unsuru, onları rahatlatacak mutlu son ve süpriz gibi öykü öğelerinin ustaca kullanıldığı bu kitap, yayınevinin “İkizler Dizisi”nden biri.

Çocuk kitap Çocuk kitap