Günden güne değişen yaşam koşullarımız biz yetişkinleri etkilediği kadar çocuklarımızı da etkiliyor. Sürekli stres, yorgunluk ve hareketsizlikle geçen günlerimiz bizi her geçen gün daha da sağlıksız hale getiriyor ve belirli bir yaştan sonra çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.

Hepimizin bildiği gibi çağımızın en önemli hastalıklarından biri obezite. Obezite bugün tüm dünyada birçok yetişkini etkisi altına aldığı gibi çocukları da etkisi altına almaya başlıyor. Her gün gazetelerde hangi ülkede ne kadar obez çocuk oranı olduğunu yayınlayan haberlerle karşılaşabiliyoruz. Uzmanlar da konun ciddiyetine önemle değiniyor ve daha sağlıklı bir yaşam için neler yapmamız gerektiğini bizlere anlatıyorlar.

Uzmanlara göre sağlıksız yaşamanın en önemli nedenlerinden biri hareketsizlik. Çocukların da hareketsiliğin var olduğu ortamlarda yaşamaları onların da hareketsiz hale getiriyor ve erken yaşta obezite gibi çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. Çocuklarınızda bu tip problemlerin oluşmasını engellemek için neler yapabilirsiniz işte size birkaç ipucu…

Çocuğunuza olabildiğince erken yaşta çeşitli jimnastik hareketleri öğretmeli.

Neler Yapabilirsiniz?

● Hareket etmek, spor yapmak gibi alışkanlıklarınız yoksa anne baba olarak bu alışkanlıkları ilk önce siz edinmelisiniz, çünkü çocuğunuzun en önemli örnek modeli sizsiniz.

● Çocuğunuza olabildiğince erken yaşta çeşitli jimnastik hareketleri öğretmeli ve onun hareket etmesini sağlamalısınız. Erken yaşta başlayacağınız bu tip bir eğitim ilerki yaşları için çocuğunuzun alışkanlıklar edinmesine de yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun hangi yaşta hangi jimnastik hareketini öğrenmesi gerektiğini bir uzmana sorarak öğrenmelisiniz, çünkü yapacağınız en ufak bir yanlış çocuğunuz için sonraki dönemlerde problem yaratabilir.

● Çocuğunuza öğrettiğiniz hareketlerde fiziksel gelişimin tek bir öğesine takılı kalmayın, farklı hareketleri birleştirerek fiziksel gelişimin birçok noktasını destekleyin. Örneğin, koşmak, yürümek, zıplamak, atlamak gibi hareketler bacaklarda bulunan büyük motor kaslarını hareket ettirir, siz ard arda bu hareketleri yaptırdığınızda çocuğunuzda sadece büyük motor kaslarının gelişmesini sağlar, diğer kas gelişimlerini önemsememiş olursunuz. Bu nedenle aktiviteleri yaptırırken vücudun farklı bölümlerini çalıştıran aktiviteler seçmeyi unutmayın.