Yaz tatilinde kendi haline bırakılan çocuğun daha mutsuz olduğunu söyleyen Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, velilere önerilerde bulundu.

Kazdal, yaptığı açıklamada, okulların tatile girmesiyle çocukları ve ailelerini uzun bir tatil döneminin bekliğini anımsattı. Çocukların yaz tatilini en iyi, verimli, her şeyden önemlisi keyifli ve mutlu değerlendirebilmesi için velilere önemli görevlerin düştüğünü kaydeden Yasemin Meriç Kazdal, çocukla geçirilecek güzel zamanların, ileride onun hafızasına yerleşmiş güzel anılara dönüşeceğini ifade etti.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Güzel hatıralar çocuğu hayata sımsıkı bağlar

Yasemin Meriç Kazdal, tatilde çocuğa ödevlerini yapması, çalışması için baskı kurmak ya da onu tamamen kendi haline bırakıp zamanını boşa geçirmesine göz yummak yerine, birlikte oynayarak, konuşarak, eğlenerek öğrencinin verimli ve kaliteli zaman geçirmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Çocuğun zihninde güzel anılar oluşturmanın onu mutlu bir birey kılacağını belirten Kazdal, güzel hatıraların çocuğu hayata sımsıkı bağlayacağını belirtti.

Çocukla tatil Çocukla tatil

Çocuğunuzu dünyada olup bitenden haberdar edin

Çocukla geçirilen zamanın uzunluğunun değil, kalitesinin önemli olduğunu vurgulayan Kazdal, “Çocuğunuzu tanıyın, birlikte oyun oynayıp dünyasına girin, onu gözlemleyin. Birlikteyken samimi olun. Dünyada olup bitenden haberdar edin" diye konuştu. Yasemin Meriç Kazdal, çocuğuyla yaz tatiline hazırlanan velilere kolaylık sağlayacak, yeni fikirler üretmeleri için zemin hazırlayacak pratik önerileri sıraladı:

Çocukla tatil Çocukla tatil

Birlikte kitap okuyun, okuduğunuz kitapla ilgili sorular sorun Odasını birlikte düzeltin, toplayın Beraber film seyredin Filmin belirli sahnelerini konuşun Beraber yemek yapın Beraber hikayeler uydurun Futbol oynayın Resim yapın Salona sandalyeler üzerine çarşaf atarak bir çadır ya da kutulardan kale yapın Yürüyüşe çıkın Lunaparka gidin şeklinde sıraladı.

Çocukla tatil Çocukla tatil