Ailesiyle özellikle de çocuklarıyla vakit geçirmek isteyenlerin en özel günüdür pazar günleri. Bugünü en özel kılan an ise keyifli bir sabah kahvaltısıdır. Bu kahvaltılar bazen öyle bir hal alır ki, bitmeyen bir senfoniye dönüşür.

Anneler haftanın en keyifli kahvaltısını hazırlarken en çok ta çocuklarının sağlığını göz önünde bulundurur. Çocuğunuza sağlıklı bir pazar kahvaltısı hazırlamanız için işte bazı öneriler:

Çocukla kahvaltı Çocukla kahvaltı

Kahvaltı, kas ve beyin için temel enerji kaynağı olan karbonhidrat yönünden zengin olmalıdır. Yani ekmek, meyve suyu ve tahıl gevrekleri kahvaltı sofranızda hazır etmenizde fayda var.

Çocukla kahvaltı Çocukla kahvaltı

Kansızlık olarak bilinen anemiyi önlemek için gerekli olan demir de kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarındandır. Yani yumurta ve pekmez ile çocuğunuzun demir ihtiyacını karşılayabiliriniz. Kahvaltıda bulunduracağınız süt ve peynir gibi çocuğunuzun kemik gelişimini olumlu yönde etkileyen bu besinleri kahvaltı sofranızda bulundurmalısınız.

Çocukla kahvaltı Çocukla kahvaltı

Kahvaltınız ileride oluşabilecek kalp-damar hastalıkları ve obezite riskini azaltmak için yağ ve kolesterolden düşük olmalıdır. Yani et ürünleri, sucuk, salam, sosis gibi besinleri kahvaltı sofrasından uzak tutmalısınız.

Çocukla kahvaltı Çocukla kahvaltı

Posa açısından zengin bir kahvaltı kabızlığı engellemek için önemlidir. Yani meyve, sebze, kepekli tahıllar tercih edilebilir.Yaz aylarında çocuklarda ishal sık görülen bir hastalıktır. Eğer çocuğunuz ishal olursa posa içeriği yüksek besinleri kesmelisiniz. Sıvı içeriği yüksek olmalıdır. Sıcak ve nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır.

Çocukla kahvaltı Çocukla kahvaltı