Çocuk ve alışveriş kelimelerinin aynı cümlede kullanılması, pekçok anne baba tarafından korkulu bir rüya gibi yorumlanır. Çocuğunuzun kontrolünü kaybetme korkusu, ufaklığın toplum içinde öfke nöbetine kapılıp sizi utandıracağı endişesi, inatçı miniğin 4-5 dakika içinde fırtına estirivereceği kaygısı, birçok yetişkin gibi sizin de kalbinizi sıkıştırıyor ve belki de ileride evden çıkma riskine girmek yerine, internet üzerinden alışveriş yapmanıza bile neden olabilir.

Çocuklar, aşırı kontrollü bir ortamda olduklarında veya onları harekete geçirecek bir şey olmadığında sıkılıp, kendi eğlencelerini yaratacaklardır. Bu duruma karşı verilmesi gereken tepki, alışverişi tam bir ekip işine çevirip, eğlenceli hale getirmektir. Aşağıda size önerdiğimiz seçeneklerden bazılarını deneyin, çocuğunuzun davranışı elbette bir gecede değişmeyecektir ama bu önerilerle doğru yönde olumlu bir adım atabilirsiniz.

Çocukla alışveriş Çocukla alışveriş

Onunla alışverişe çıkmadan önce konuşun, nereye gideceğinizi ve neler alacağınızı anlatın. Alışverişe gittiğiniz zamanın, onun için uygun olduğundan emin olun, uykusuz ya da aç olması alışverişte huysuzluk çıkarmasına neden olur. Alışverişe giderken, onun anlık ihtiyaçlarını yanınıza almayı unutmayın. Su, mama, bez gibi ihtiyaçlarının yanınızda bulunması, açlık ve susuzluk gibi durumlarının sürekli desteklenmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

Çocukla alışveriş Çocukla alışveriş

Alışveriş yaparken onunla "casusçuluk" oynayın, ihtiyacınız olan şeyi bulmanıza yardım etsin. Alacağınız şeylerin paketini de yanınızda götürün, bu şekilde çocuğunuz şekilleri ve renkleri tanımayı öğrenir, alışverişte size yardım etmesi daha da kolaylaşır. Ona bir rafta kaç tane kırmızı, yeşil ya da sarı şey gördüğünü sorun.

Çocukla alışveriş Çocukla alışveriş

Alışveriş arabanızı ihtiyaçlarınızda doldururken, raftan hızlı alma oyunu oynayın. Onu yarışa davet edin, oyunlar oynayın. Mesela, "Kuru fasulyeleri ilk kim bulacak?" gibi. Alışveriş sonunda, size olan yardımı için onu ödüllendirin ama bu ödül yiyecek olmasın.

Çocukla alışveriş Çocukla alışveriş