Ramazan ayının çocukların hayatında ayrı bir yeri vardır. Onların pek çoğu belki de ilk defa oruç tutmanın heyecanını yaşar. Bazısının öğlene kadar tutacağı oruç, sırf bu ibadete alışması için ‘makbul’ görülür. Bazıları ise başta, ortada ve sonda tuttukları oruçların bir aya bedel olabileceği hususunda ikna edilir.

Hele iftar vaktini beklemek onlar için apayrı bir sabır imtihanı olur.Esasen orucun çocuklar üzerindeki tesiri, sağlam bir toplumun temelini de gösterir. Çünkü çocuk annesinin hazırladığı yemeklere sırf Allah’ın emrine uymak için el uzatmaz. Böylece oruç ona, hiç kimse yokken kendini gören ve hareketlerini takip eden bir varlığın mevcud olduğunu telkin eder. Neticede bu duygu dinine ve vatanına faydalı bir neslin yetişmesini sağlar. Binbir emekle hazırlanan, adeta bir kanaviçe gibi süslenen sahur ve iftar sofraları, milletçe Ramazan’a verdiğimiz önemi gösterir. Ezana dakikalar kala cadde ve sokaklar boşalır. O saatte hemen herkes evde olur. Zaman zaman dost ve akrabalar davet edilerek yemekler toplu olarak yenir. Sofralarda ibadet görevini yapmış olmanın sevinci yaşanır.

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan

İftar yapılır, karınlar doyar, akşam kılınır ve artık teravihe hazırlık başlar. Teravihde her yer dolar taşar, pırıl pırıl gençler ve çocuklar bir çiçek gibi camileri süsler. Çocukların sesleri cemaatin bir kısmını rahatsız etse de kimse kızmaz onlara.. Böylece kalpleri camiye, namaza, imana ısınır..

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan

Oruç tutmak, çocuğun ilerleyen yaşlarda kendisine güvenmesini sağlıyor. Oruçluyken yeme imkanı olmasına rağmen aç kalmayı tercih eden çocuk, yaşı ilerledikçe hayatta karşılaşacağı zorluklara da direnmesini öğreniyor.. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte aileleri oruç heyecanı sararken, uzmanlar çocukların oruç tutmalarının kişilik gelişmeleri açısından önemine değiniyor. Nöropsikiyatri merkezi çocuk ve ergen psikoloğu Leyla Arslan, oruç tutulan evlerde Ramazan’la birlikte aile ortamının daha da sıcaklaşacağını anlatıyor. Orucun çocuk ve aileyi birbirine yaklaştıracağını vurgulayan Arslan, “Oruç tutan çocuk kendini büyümüş gibi hissediyor. Çocuğun zorluklara karşı dayanıklılığı artıyor. En önemlisi de kendisini başkalarının yerine koymayı öğreniyor.” diyor. Ayrıca orucun yetişkinlere de aynı nitelikleri kazandırdığını vurguluyor.

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan

Çocuğun gün boyu aç kalmasının bedensel gelişimini etkileyeceğini de belirten Aslan, “Çocuk oruç tutmak isterse onu engellemeyin. Ergenlik dönemine kadar tutabildikleri kadar tutmasına izin vermenizde bir sakınca yok. Yetersizlik duyguları hissetmemesi için aç kaldığı süreyi uzatmayın. Çocuğunuz açlığa 4 saat dayanabiliyorsa biraz daha sabretmesini önerin.” diyor.

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan

Çocukların kişilik gelişimine olumlu katkı sağlayan oruç, erken yaş dönemlerinde görülen bazı problemlere de iyi geliyor. Küçük yaşta ortaya çıkan sorunlardan biri olan yeme bozukluklarının oruç vesilesiyle giderilebileceğini söyleyen psikolog Leyla Arslan, “Bazı çocuklar acıkmayı ve yemek yemeyi unutabiliyor. Aile böyle sorunu olan bir çocuğa sahipse Ramazan içinde dikkatli davranarak çocuğa yemek düzeni sağlayabilir. Düzenli saatlerde yemek yemeye alışan çocuk, yeme bozukluğunu atlatabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Beşer,çocukların oruç tutmaları konusunda ergenlik çağına gelmeden oruca alıştırılmalarının önemine değiniyor. Beşer, “Çocuklar bu yaşlarda oruç tutmakla mükellef değil, ancak aileler çocukları oruca alıştırmakla mükelleftirler.” değerlendirmesini yapıyor. “Çocuğun daha sonra oruç tutmakta zorlanmaması için en geç dokuz on yaşlarında oruca yavaş yavaş başlatılması gerekir.” diyen Beşer, “Çocuklara oruç tutturup iftarın güzelliğini tattırmakta fayda var. Hadis-i kutside Allah, ‘Ademoğlunun her ameli kendisi içindir, oruç ise benim içindir. Onun karşılığını ben veririm.’ diyor. Dolayısıyla çocuğun yaptığı bazı ibadetlerin sevabı annesi-babası için olabilir, ancak tuttuğu orucun sevabı çocuğun kendisi içindir.” şeklinde konuşuyor. Beşer, oruçla kazanılan bu duygunun çocuklukta Allah ile güçlü bir kulluk irtibatı kurmak adına önemine vurgu yapıyor..

Çocuk ve ramazan Çocuk ve ramazan