Çocuklarınızı başlarına gelebilecek tüm kazalardan korumak bütünüyle mümkün olmasa da, evde kaza geçirme olasılıklarını azaltacak önemler alabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler size bu konuda yardımcı olabilir:

Kesilme ve yaralanma

Kapılara ve pencerelere güvenlikli camlar koyun ve mobilyaların üzerindeki camlar için cam kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi kullanın. Çekmecelere güvenlik kilidi koyun. Makas ve jiletleri çocukların erişemeyeceği yerlerde tutun.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği

Düşme

Çocuklar güvenli bir şekilde yürüyene kadar merdivenlerin alt ve üst bölümlerine güvenlik kapıları takın. Pencerelere güvenlik kilitleri takın. Masalara köşe koruyucuları koyun. Kazayla yere dökülmüş şeyleri silin ve ortaya saçılmış oyuncakları toplayın. Bebekleri yatak gibi yüksek yerlerde asla gözetimsiz olarak tek başına bırakmayın. Halıların kaymasını engelleyin.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği

Boğulma

Suyun içindeyken veya yakınındayken çocuklarınızı her zaman gözetim altında tutun. Beş yaşından küçük bir çocuğu bir an için bile asla banyoda yalnız bırakmayın. Kullandıktan sonra küveti boşaltın. Eğer varsa bahçenizdeki süs havuzunun üstünü kapatın ve su vanalarının kilitlenebilir kapakları olup olmadığını kontrol edin.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği

Yanma ve haşlanma

Bir yangın alarmı kurdurun ve düzenli olarak kontrol edin. Evde bir yangın söndürücü cihazı bulundurun. Evde sigara içmeyin. Kibrit ve çakmakları çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Ocağın veya şöminenin önüne özel bariyerler koyun. Yemeklerinizi ocağınızın arka gözlerinde pişirin. Tava ve benzeri pişirme kaplarının sap ve tutamak yerlerinin çocuğun erişebileceği şekilde olmamasına, ocak yönüne doğru olmasına dikkat edin. Su ısıtıcılarında kısa ve esnek kablolar kullanın. Sıcak içecekleri ve ütüleri küçük çocuklardan uzak tutun. Termosifonun termostatını 46 dereceden daha düşük bir ısıya ayarlayın.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği

Zehirlenme

Tüm ilaçları, alkollü içkileri, bitkisel yağları, temizlik maddelerini ve Kendin-Yap malzemelerini çocukların erişemeyeceği bir yere koyun ve kilitleyin.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği

Yabancı cisimleri yutma

Bir şey yer veya içerken küçük çocukları gözetim altında tutun. Toplu iğne, jeton, düğme, tespih gibi küçük cisimleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Plastik torbaları ve streç folyoları çocukların erişemeyeceği yerlerde tutun Oyuncakların üzerindeki tavsiye edilen yaş bilgilerine dikkat edin.

Bebeğin ev güvenliği Bebeğin ev güvenliği