Evde egzersiz yapmayı tercih ettiyseniz doktor onayını, egzersize uygun bir köşe bulmayı ve uygun giyinmeyi unutmayın. Yanınızda mutlaka su bulundurun. Özellikle bebeğinizin uykuda olduğu ve çalışmanızı bölmeyeceği bir zamanı ayarlayın.

Yemekten en az bir saat önce veya bir saat sonrası için yapacağınız planlama da işinizi kolaylaştırır. Hareketleri haftada en az 3 gün ve en az 15-20 dakikanızı ayırarak, derin nefesler eşliğinde, yavaş yavaş ve kontrollü yapmalısınız. Ortalama 4-6 haftalık çalışmanın faydasını sürenin sonunda toparlanmaya başlamış karın kasları olarak göreceksiniz.

Egzersiz Egzersiz

İşte hareketler:

Olduğunuz yerde yüyrüyerek ısınmaya başlayın. Bu sırada kollarınızı öne arkaya uzatıp toparlayın. Yine ayaktasınız, dizlerinizi yukarı çekip bırakarak bacak kaslarınızı çalıştırın. Bacakları omuz hizasında açıp, ayaklarınıza doğru eğilip doğrulun. Yere sırt üstü uzanın, bacaklarınızı dizlerden kırıp kendinize doğru çekin; sonra bacaklarınızı yere doğru indirip değdirmeden tekrar kendinize doğru çekin. Bacaklarınızı yerden kaldırın, gergin olarak yukarıda tutarken iki elinize ters bacaklara uzanmaya çalışın.

Egzersiz Egzersiz

Derin bir nefes alıp üfleyerek verin, sonra göbeğinizi içinize çekip 10'a kadar sayın ve bırakın. Bunu aklınıza geldikçe yapın. Doğumdan sonra rahmin eski haline gelme süresi ortalama 6 ila 8 haftadır. Bu egzersizlerle uterusun toparlanma sürecine destek olabilir. Hem içten hem dıştan karın bölgesi sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Egzersiz Egzersiz